Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 27.09.2019

Ekspert o samolotach F-35: to najnowocześniejsze środki bojowe w arsenale lotniczym

Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych, nowoczesnych samolotów bojowych F-35. Według szefa MON Mariusza Błaszczaka nie ma już wątpliwości, że Polska kupi te maszyny piątej generacji, zadaniem dla negocjatorów jest uzyskanie jak najkorzystniejszej ceny.

- Jest to największy w historii kontrakt, który służy wzmocnieniu modernizacji sprzętu Wojska Polskiego. Od kiedy jestem ministrem obrony narodowej to już trzecia taka transakcja prowadzona w tym samym czasie w tej samej formule. W przypadku dwóch pierwszych, zarówno w systemie PATRIOT jak i rakiety HIMARS kupiliśmy ostateznie po znacznie niższej cenie niż cena maksymalna. Jestem pewien, że w przypadku F-35 także cena będzie znacząco niższa - mówił Mariusz Błaszczak. 

f35 1200 free.jpg

Elitarny klub posiadaczy F-35 

W Europie na zakup myśliwców zdecydowało się 6 państw. W obecnej chwili największym użytkownikiem samolotów jest Wielka Brytania. - Brytyjczycy swoje pierwsze samoloty wykorzystują operacyjnie, m. in. w operacjach z Syrią. Włosi z kolei dzisiaj polecieli chronić przestrzeń powietrzną w Islandii, która nie ma własnego lotnictwa - powiedział Juliusz Sabak z portalu Defence24. 

- Te państwa, które należą do NATO, a nie mają swojego lotnictwa korzystają z takiej pomocy. To jest dość elitarny klub. Ale jak spojrzymy na samoloty F-35 to Europa będzie miała tych użytkowników najwięcej - dodał gość audycji. 

Usprawnienie systemu polskiej armii

Zdaniem Juliusza Sabaka zakup nowoczesnych samolotów będzie impulsem, który przyśpieszy proces unowocześnienia systemu nerwowego polskiej armii. - F-35 może realizować mnóstwo innych zadań, oprócz tego, że bardzo skutecznie niszczy cele przeciwnika, ale do tego musi być podpięty odpowiednio do nowoczesnej sieci - zaznaczył. 

Według LM samoloty dla Polski mogłyby zostać dostarczone i osiągnąć wstępną gotowość do działania w roku 2024. Po dostarczeniu pierwszych samolotów polscy piloci musieliby odbyć szkolenie w USA, trzeba by też przeszkolić personel naziemny i przygotować infrastrukturę, w tym pomieszczenia do zgrywania tajnych danych dostarczanych przez F-35. - Standardową procedurą jest, że pierwszych kilka maszyn jest wykorzystywanych do szkolenia, także realnie się mówi, że pierwszą eskadrę będziemy mieli w Polsce w 2026 roku - wyjaśnił Juliusz Sabak. 

Ponadto w audycji: 

- o strajku pilotów British Airways i personelu pokładowego Ryanair - materiał K. Semaan

- Benjaminie Netanjahu, który tworzy rząd Izraela. Gościem w studiu był Patryk Gorgo (Nowa Konfederacja)

- rozmowa z byłym naczelnym The Daily Telegraph, The Spectator i The Sunday Telegraph i autorem wydanej właśnie w Polsce książki "Margaret Thatcher. Autoryzowana biografia" Charlesem Moorem o brytyjskiej polityce ery Margaret Thatcher i współczesnej premiera Borisa Johnsona. Więcej w felietonie W. Cegielskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: Juliusz Sabak (Defence24), Patryk Gorgo (Nowa Konfederacja)

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans