Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marek Grabski 29.10.2019

Minister środowiska: program "Czyste Powietrze" działa nieustannie

- Efekty programu "Czyste Powietrze" będą widoczne w przeciągu 10 lat, gdy zniknie zanieczyszczenie pochodzące z niskiej emisji. Jestem przekonany, że do końca roku będzie złożonych 100 tysięcy wniosków - powiedział w "Sygnałach dnia" minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Wideo
  • 201910290715_Henryk_Kowalczyk
Posłuchaj
  • Minister środowiska Henryk Kowalczyk o programach "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd" (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

- Jeśli chodzi o program "Czyste Powietrze", to w skali kraju spłynęło około 90 tysięcy wniosków. 60 tysięcy jest podpisanych umów, wydanych decyzji - mówił w radiowej Jedynce Henryk Kowalczyk. Jak dodał szef resortu środowiska, program "działa nieustannie".

- Wnioski będą zbierane przez 10 lat. Realizacja zaplanowana jest na 12 lat - zaznaczył Henryk Kowalczyk.

W lipcu w życie weszły rozwiązania, dzięki którym łatwiej będzie złożyć wniosek o wymianę pieca kopciucha w ramach programu "Czyste Powietrze".

5 tys. złotych dotacji

W "Sygnałach dnia" Henryk Kowalczyk wyjaśnił zasady działania programu "Mój Prąd".

- To kolejny program przygotowany na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego głównym celem jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych - mówił minister środowiska. - Dotacja wynosi 5 tys. złotych - dodał.

Henryk Kowalczyk mówił również o tym, że wprowadzane nowych regulacji służy ujednoliceniu przepisów w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. - Są one też odpowiedzią na zapotrzebowanie samorządów w zakresie zagwarantowania niższych stawek opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów - tłumaczył gość "Sygnałów dnia".

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił też na antenie radiowej Jedynki, że woda w Narwi jest czysta i nie zawiera już śladów oleju.

Ponad 10 dni temu do kanału prowadzącego do rzeki wyciekło 600 litrów substancji używanej przy obsłudze turbin elektrowni w Ostrołęce. Henryk Kowalczyk poinformował, że zanieczyszczenie szybko usunięto, a w elektrowni trwa kontrola, która zakończy się 19 listopada. Wtedy będzie znany protokół. - W tej kontroli bardziej chodzi o to, żeby na przyszłość mieć pewność o zabezpieczeniach i trybie postępowania w razie awarii - powiedział Henryk Kowalczyk.

Po awarii elektrownia poinformowała, że do wycieku doszło w wyniku rozszczelnienia chłodnicy oleju uszczelniającego, w konsekwencji czego trafił on do wody wykorzystywanej do chłodzenia. Minister środowiska poinformował, że olej został już usunięty, a testy, przeprowadzone poniżej miejsca wycieku wykazały, iż zanieczyszczenia nie ma.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Henryk Kowalczyk (minister środowiska)

Data emisji: 29.10.2019 

Godzina emisji: 7.15

mg