Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 09.11.2019

"Niepodległa do hymnu": Polacy zaśpiewają go wspólnie 11 listopada

- 46 procent Polaków deklaruje udział w obchodach Święta Niepodległości. Ta liczba co roku wzrasta. Obserwujemy, że Polacy z roku na rok oczekują czegoś innego w ramach współczesnego patriotyzmu - mówił w Jedynce Jan Kowalski, dyrektor biura programu Niepodległa. Zachęcał do udziału w akcji "Niepodległa do hymnu" - bo, jak mówił, nic tak nie łączy Polaków jak hymn.
Posłuchaj
  • Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa" o obchodach rocznicy niepodległości (Jedynka/ Sygnały dnia)
Czytaj także

Według badań Narodowego Centrum Kultury 74 procent Polaków ocenia pozytywnie obchody odzyskania niepodległości. - Badania prowadzone są zgodnie celem wieloletnim programu Niepodległa – celem jest zwiększanie świadomości wspólnoty obywatelskiej Polaków - powiedział w Jedynce w "Sygnałach dnia" Jan Kowalski, dyrektor biura programu "Niepodległa". 

Marsz Niepodległości shutterstock-1200.jpg
Dyrektor NCK: obchody odzyskania niepodległości łączą Polaków

- Badania NCK są bardzo ważne – a z roku na rok ten wskaźnik rośnie. To napędza chęć do działania. Chcemy za każdym razem przygotować te obchody jak najlepiej, by wskaźnik był coraz lepszy - stwierdził Gość Jedynki.

Jak tłumaczył, Polacy jeszcze parę lat temu woleli być obserwatorami wydarzeń, przyjść, zobaczyć, co się dzieje. Teraz chcą uczestniczyć w tych wydarzeniach: stąd są różne akcje, które włączają ludzi do śpiewania, do samodzielnego organizowania u siebie akcji, takie jak np. "Niepodległa do hymnu", czy też specjalne warsztaty. -  Mamy też programy dotacyjne, dzięki którym Polacy mogą sami organizować wydarzenia - dodał Jan Kowalski.

"Niepodległa do hymnu" 

W ramach akcji "Niepodległa do hymnu" - 11 listopada o godzinie 12 będzie można wspólnie w różnych miejscach świata zaśpiewać hymn Polski.

- To kampania społeczna o zasięgu ogólnoświatowym. Zachęcamy wszystkich Polaków, by o godzinie 12 wspólnie zaśpiewać hymn. Nie ma nic bardziej łączącego Polaków niż polski hymn. Nie jesteśmy w stanie spotkać się w jednym miejscu na wspólnym marszu – ale wszyscy możemy o godzinie 12 śpiewać hymn, gdziekolwiek jesteśmy - dodał.

Gość Jedynki zaznaczył, że na stronie niepodległa.gov.pl jest mapa z informacją, gdzie hymn jest śpiewany. To akcja społeczna – ludzie, organizacje, ambasady, konsulaty dodają miejsca, gdzie hymn będzie można śpiewać. 

O godzinie 12 pod Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty. Potem o 13.30 zaczyna się festiwal Niepodległa. To oferta kulturalna dla tych, którzy chcą wspólnie, rodzinnie, świętować dzień odzyskania niepodległości. Będą m.in. warsztaty dla dzieci – m.in. tańca, występy orkiestr, przejazdy zabytkowych pojazdów - mówił gość Jedynki. O godzinie 17 odbędzie się koncert przed Pałacem Prezydenckim. To tylko niektóre atrakcje.

Na stronie niepodległa.gov.pl gromadzone są informacje o obchodach 11 listopada w całej Polsce.

Nabór wniosków na dotację

Jak mówił gość Jedynki, ogłoszono już nabór wniosków na projekty obchodów Dnia Niepodległości w 2020 roku. Termin ich składania to od 8 listopada do 9 grudnia i móżna to zrobić na stronie niepodległa.gov.pl - wnioski mogą składać stowarzyszenia, fundacje, samorządowe instytucje kultury, czyli biblioteki, teatry, domy kultury. Można otrzymać nawet 100 tysięcy zł na organizację np. cyklu wydarzeń.

Przyszły rok, jak mówił gość Jedynki, to m.in. stulecie Bitwy Warszawskiej i zaślubin Polski z morzem.

Podkreślił, że odzyskiwanie niepodległości było procesem, trwającym pewien czas. A program będzie realizowany do 2022 roku, bo np. w 1922 roku odbyły się ostatnie plebiscyty.

Więcej o obchodach Dnia Niepodległości - w nagraniu rozmowy. 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa"  

Data emisji: 9.11.2019

Godzina: 8:15

agkm