Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 12.11.2019

Niemcy i Rosja o konflikcie w Donbasie. Ekspert: zgodność dość pozorna

Prezydent Rosji Władymir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel w poniedziałek rozmawiali o przyszłości Donbasu i wspólnie opowiedzieli się za tym, by Kijów nadał kontrolowanemu przez separatystów Donbasowi status specjalny, który byłby gwarantowany przez ukraińskie prawo. 

- Myślę, że zgodność niemiecko-rosyjska jest jednak dość pozorna. Szczegółów do uzgodnienia, aby wyjść na prostą po ponad 5 latach wojny w Donbasie, jest niezwykle dużo - skomentował dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Zmęczenie utrzymującym się konfliktem 

Przywódcy omawiali też planowany szczyt czwórki normandzkiej poświęcony sytuacji na wschodniej Ukrainie, w którym udział miałyby wziąć Francja, Niemcy, Rosja i sama Ukraina. Służby prasowe Kremla poinformowały również, że Merkel i Putin wspierają plan wprowadzenia bezwarunkowego zawieszenia broni w Libii.

- W Europie Zachodniej, m.in. w Niemczech i we Francji rośnie zniecierpliwienie i znużenie utrzymującym się konfliktem zbrojnym w Donbasie. Konflikt utrudnia normalizację relacji z Rosją oraz zejście z polityki sankcji - stwierdził ekspert.

ukr123.jpg
Donbas: siły rządowe i separatyści wycofują się z linii frontu

Przełom w relacjach ukraińsko - rosyjskich 

Gość audycji powiedział na antenie Jedynki, że "rzekomym" przełomem jest uzgodnienie przez obie strony formuły "Steinmeiera", czyli specjalnego statusu, który Ukraina miałaby udzielić Donbasowi umożliwiający przeprowadzenie tam uczciwych wyborów samorządowych.

- Problem jest w tym, że nie da się w Donbasie przeprowadzić uczciwych wyborów - dodał Tomasz Eberhardt. - Kwestia dotyczy bezpieczeństwa zewnętrznego, obszarów niekontrolowanych przez Ukrainę, brak pluralizmu politycznego, brak wolności słowa - wyliczał. 

Format Normandzki 

Według Reutera Moskwa myśli o międzynarodowym spotkaniu w sprawie konfliktu na wschodniej Ukrainie, ponieważ 1 października doszło do przełomu w rosyjsko-ukraińskich negocjacjach, co - jak pisze agencja - prawdopodobnie otworzyło drogę do zaaranżowania pierwszego od trzech lat czterostronnego szczytu pokojowego. Doradca Putina do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział wcześniej w poniedziałek: "taki szczyt może mieć miejsce, jak sądzę, w tym roku". Przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy spotkali się ostatnio w tzw. formacie Normandzkim w październiku 2016 roku.

- Mam wrażenie, że ostatecznie do spotkania w ramach tzw. formatu Normandzkiego nie dojdzie. Wydaje się, że strony stawiają coraz więcej warunków, nie coraz mniej - zaznaczył ekspert.  

Ponadto w audycji:

- 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Włochami  - relacja z Rzymu Piotra Kowalczuka.

- Posiedzenie ministrów obrony państw UE, którzy będą omawiać kwestie bezpieczeństwa i obrony, szczególną uwagę poświęcając stałej współpracy strukturalnej (PESCO) i jej spójności z innymi inicjatywami obronnymi. W studiu radiowej Jedynki gościem był Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl

- Prezydent Boliwii Evo Morales złożył rezygnację z urzędu w obliczu trwających od trzech tygodni społecznych protestów. Rezygnacja nastąpiła po tym, jak Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) opublikowała raport, kwestionujący oficjalne wyniki wyborów prezydenckich z 20 października, które Morales wygrał. Meksyk oferuje mu azyl polityczny, Kreml twierdzi, że nie kontaktował się z jego przedstawicielami ani z nim samym i że "nikt nie zwracał się o azyl" w Rosji. Kto stoi za przewrotem w Boliwii – wojsko, obywatele a może inna obca siła? Więcej w materiale K. Semaan. 

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), Juliusz Sabak (portal Defence24.pl)

Data emisji: 12.11.2019 r.

Godzina emisji: 17.28

IAR/ans