Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 21.01.2020

Ekspert: takie miejsce jak Davos, to dobra przestrzeń do rozmów liderów

- Gdzieś ci możni tego świata powinni móc zamienić dwa słowa. Po to, żebyśmy nie musieli płacić za nich rachunków, kiedy nie dogadają się - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Bodył-Szymala z "Monitora Prawa Bankowego".

Davos to jedno z najbardziej prestiżowych forów z udziałem polityków, biznesmenów, aktywistów i dziennikarzy na świecie. W 50. Światowym Forum Ekonomicznym uczestniczą m.in. prezydent USA Donald Trump, szefowie ONZ i NATO.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent w Davos: Polska ma ambicje, które nie sprowadzają się do słów, ale do czynów

Z kolei nasz kraj reprezentują prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, który już wkrótce dojedzie do Davos. Andrzej Duda podczas spotkania z polskimi i zagranicznymi przedsiębiorcami mówił, że Europa Środkowo-Wschodnia to motor napędowy Unii Europejskiej i zachęcał do inwestowania w Polsce.

O czym rozmawiają?

Dr Piotr Bodył-Szymala mówił, że jednymi z głównych tematów tegorocznego Forum są klimat i cyberbezpieczeństwo, ale nie tylko. - Jest też mowa o zdrowiu psychicznym, a w tym kontekście o warunkach pracy. O tym, jak ma wyglądać praca w dobie automatyzacji i zastępowania poprzez automaty funkcji, które dotychczas wykonywali ludzie - dodaje.

- Czy Davos jest w stanie wypracować receptę na choroby tego świata? (…) Tu byłbym już sceptyczny. Jednakże dobrze, że jest takie miejsce i że jest przestrzeń, w której bezpośrednio w ramach interakcji liderzy mogą rozmawiać. Rzeczywiście to jest taki melanż "od Sasa do lasa", ale może na tym właśnie ten koncept powinien stać i tym się bronić - twierdzi dr Piotr Bodył-Szymala.

Miejsce, gdzie można mogą porozmawiać

- Powiada się, że Donald Trump nie lubi Davos, a Davos nie lubi Trumpa, niemniej rozpoczynając kampanię i uznając, że chce o tym głośno światu powiedzieć, postanowił tam być - mówi dr Piotr Bodył-Szymala.

Zdaniem gościa Jedynki Światowe Forum Ekonomiczne w Davos jest potrzebne. - Gdzieś ci możni tego świata powinni móc zamienić dwa słowa. Po to, żebyśmy nie musieli płacić za nich rachunków, kiedy nie dogadają się - stwierdził.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] W Davos udaremniono rosyjski spisek szpiegowski?

Dlaczego premier Wielkiej Brytanii zabronił członkom swojego gabinetu wizyty w Davos? Co w Davos robi Greta Thunberg? Jak ważna jest obecność polskich władz w Davos?

Ponadto w audycji:

- Ciąg dalszy wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Japonii. Czy Polska i Japonia zbudują reaktor jądrowy? Korespondencja Tomasza Sajewicza.

- Spór o praworządność. Jak Unia Europejska reguluje sprawy związane z praworządnością? Rozmowa z prof. Genowefą Grabowską z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego), prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie)

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 17.27

DS