Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 22.01.2020

Ekspert: Europa silnie pracowała nad obniżeniem swojej atrakcyjności

- Europa jest potężnym rynkiem konsumentów i ma duże zdolności produkcyjne, ale przespała moment, kiedy świat zmieniał się pod względem konkurencyjności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Czy państwa Unii Europejskiej odzyskają utraconą pozycję w światowej gospodarce?
Posłuchaj
  • Rynek gospodarczy w Europie, prezydent Litwy i uroczystości w Jerozolimie (Jedynka/ Więcej Świata)
Czytaj także

Uczestnicy 50. Światowego Forum Ekonomicznego, które właśnie odbywa się w Davos, rozmawiają przede wszystkim o ochronie środowiska oraz nowych inwestycjach. Wśród 3000 uczestników tego prestiżowego spotkania w szwajcarskim kurorcie są politycy, biznesmeni, aktywiści i dziennikarze.

Prezydent Andrzej Duda mówił w Davos, że Polska będzie chciała skuteczniej walczyć ze smogiem. Wziął również udział w debacie na temat inwestycji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wraz przywódcami Chorwacji, Łotwy i Estonii dyskutował o współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Z kolei premier Mateusz Morawiecki spotkał się m.in. z kierownictwem Toyoty. Jak mówił, w interesie polskiej gospodarki jest utrzymanie zagranicznych inwestorów w kraju.

Europa nie chciała fabryk

Przez wiele lat Unia Europejska była atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów. Kryzys finansowy z 2008 roku pokazał jednak wiele luk, które przez kolejne lata próbowano nieskutecznie wypełnić.

- Jako Europa dosyć silnie pracowaliśmy nad obniżeniem swojej atrakcyjności. Z tego powodu, że przez długie lata szukaliśmy miejsc taniego wytworzenia, pozbywaliśmy się fabryk z europejskiego terenu i dawaliśmy konkurencji możliwość wytworzenia. Przecież Chiny, Korea Południowa i szczególnie Wietnam nie powstałyby ze swoimi tak silnymi gospodarkami, gdyby świat zachodni nie przenosił produkcji i nie transferował technologii - twierdzi dr Artur Bartoszewicz.

Zdaniem eksperta Jedynki Europa zakładała, że małe i niezorganizowane rynki w Azji nie staną się zagrożeniem, a w praktyce stały się.

- W Strategii Lizbońskiej czy Strategii Goeteborskiej pierwotnie był bardzo silny nacisk na to, że Europa jest już bogata, dojrzała, starzejąca się i tutaj będzie się tylko świadczyło usługi, a cały przemysł zostanie przerzucony w te miejsca na świecie, gdzie po prostu będzie produkowało się tanio dla bogatych Europejczyków - słyszymy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier w Davos: będą ogromne, nowe inwestycje w obszarze badań i biotechnologii

Zmiana polityki Europy

Dr Artur Bartoszewicz wskazuje, że zmiana tej polityki nastąpiła w wyniku Strategii Europa 2020. - Nowe i bardziej inwestycyjne nastawienie funduszy unijnych dało sygnał, że znowu chcemy fabryki w Europie. Dlatego, że trzeba czekać miesiąc na dostawę towaru, który zostanie wytworzony gdzieś na świecie, a Europejczyk chce tu i teraz, poza tym zaczęły ginąć miejsca pracy, zmniejszyła się konkurencyjność i jak nie produkuje się, to nie utrzymuje się know-how - dodaje.

Potencjał Europy Środkowo-Wschodniej

Czy Europa Środkowo-Wschodnia ma potencjał na udział w światowym rynku?

- Potencjał jest duży. Oczywiście indywidualnie może nie znaczymy wiele (…), ale jeżeli połączymy siły to nawet te małe procenty zaczynają się silnie agregować i jesteśmy w stanie oddziaływać. Ważne, że zauważyliśmy siebie jako Europa Środkowo-Wschodnia w układzie nie tylko wschód - zachód, ale północ - południe. Nie musimy być jedynie rynkami dla rynków zewnętrznych, ponieważ możemy też wytworzyć silne rynki wewnętrzne, a tym samym trochę łagodzić coś, co wiąże się z nieporadną polityką gospodarczą w wielu krajach starej Europy - mówi dr Artur Bartoszewicz.

Czym różni się rynek europejski od amerykańskiego? Jakie wyzwania muszą stawiać przed sobą Polska i Europa? Czy Europa Środkowo-Wschodnia ma więcej atutów niż Europa Zachodnia?

Ponadto w audycji:

- Prezydent Litwy nie weźmie udziału w 5. Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Powód jest podobny, co w przypadku polskiego prezydenta, tj. ostatnie wypowiedzi Władimira Putina na temat historii. Hołd ofiarom niemieckich oprawców litewski prezydent zamierza oddać w Polsce 27 stycznia na uroczystościach w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Korespondencja Kamila Zalewskiego i rozmowa z prof. Markiem Kornatem z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), prof. Marek Kornat (Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 17.27

DS