Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 07.09.2020

Olga Doleśniak-Harczuk: Rosja i Niemcy nadal mają bardzo bliskie stosunki

- Głosy dotyczące Nord Stream 2 nasiliły się po tym, jak Nawalny był już w szpitalu Charite i taki "pełzający" konflikt między Moskwą, a Berlinem był odczuwalny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Sztaszica. Część niemieckich polityków sugeruje wprowadzenie unijnych sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2.

Rosja, jak twierdzi, od kilku dni próbuje nawiązać współpracę z Niemcami w sprawie śledztwa dotyczącego otrucia Aleksieja Nawalnego. Lider rosyjskiej opozycji od 20 sierpnia do dziś był w śpiączce farmakologicznej, po czym został skutecznie z niej wybudzony, odłączony od respiratora i jak informują lekarze z Berlina, reaguje na mowę, a jego ogólny stan poprawił się. Niemieccy medycy i specjaliści z Bundeswehry orzekli, że polityka próbowano zamordować przy pomocy trującej substancji bojowej z grupy tzw. nowiczoków.


Posłuchaj
23:55 PR1_MPLS 2020_09_07-17-26-11.mp3 Próba otrucia Nawalnego, relacje Niemiec z Rosją, ćwiczenia NATO, Białoruś (Jedynka/Więcej świata)

Sankcje wobec Nord Stream 2?

Tymczasem szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas powiedział, że jeśli w ciągu kilku dni Rosja nie wyjaśni sprawy próby otrucia Aleksieja Nawalnego, Berlin podejmie rozmowy z partnerami na temat sankcji. Część niemieckich polityków sugeruje również, że powinny pojawić się unijne sankcje wobec gazociągu Nord Stream 2.

- Od kilku dni widzimy bardzo krytyczny stosunek do Nord Stream 2, ale patrzyłabym na to również przez pryzmat walki politycznej wewnątrz samych Niemiec oraz stosunków Niemcy-USA - ocenia Olga Doleśniak-Harczuk.

Scheda po Angeli Merkel?

Jednym z polityków, którzy jako pierwsi głośno mówili o sankcjach wobec Nord Stream 2, był Norbert Roettgen, czyli przewodniczący Komisji ds. Zagranicznych w Bundestagu i jednocześnie polityk rządzącej Niemcami CDU. Rozgrywka może jednak dotyczyć kwestii objęcia schedy po kanclerz Angeli Merkel.

- 14 września prezydium CDU zbierze się na posiedzeniu, podczas którego chadecy zadecydują czy konwencja partyjna wyłoni nowego szefa CDU hybrydowo czy przy udziale wszystkich delegatów i dziennikarzy. O to teraz toczy się spór w CDU. Roettgen jako trzeci dołączył do wyścigu o schedę po Angeli Merkel (…). Do tej pory liczyli się premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet i Friedrich Merz, który kiedyś był bardzo ważną postacią w CDU, ale został zdetronizowany przez Angelę Merkel - tłumaczy Olga Doleśniak-Harczuk.

Zdaniem ekspert Jedynki, nie wierzono, że Norbert Roettgen ma jakiekolwiek szanse na zwycięstwo. - Owszem jest szefem Komisji ds. Zagranicznych Bundestagu, ale nie jest to na tyle eksponowane stanowisko, żeby brać go pod uwagę jako przyszłego przywódcę CDU. W tej rozgrywce raczej dobre karty miał Armin Laschet, ponieważ w koronakryzysie walczył ze skutkami pandemii - dodaje.

Czytaj także:

Bliskie stosunki Niemiec i Rosji

Olga Doleśniak-Harczuk zauważa, że Norbet Roettgen już nie po raz pierwszy wyraził się krytycznie o Nord Stream 2.

- Głosy dotyczące Nord Stream 2 nasiliły się po tym, jak Nawalny był już w szpitalu Charite i taki "pełzający" konflikt między Moskwą, a Berlinem był odczuwalny. Rosja i Niemcy mimo wszystko nadal mają bardzo bliskie stosunki. Mają one również bardzo specyficzny charakter i zawsze mówi się nawet o takim strategicznym partnerstwie, które teraz jest podważane również przez polityków, którzy wcześniej dość powściągliwie podchodzili do tej kwestii - twierdzi gość Jedynki.

W audycji również:

- Komentarze w sprawie próby otrucia Aleksieja Nawalnego, korespondencja Macieja Jastrzębskiego.

- Prawie 3 tysiące żołnierze z Gruzji, Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych rozpoczyna wspólne ćwiczenia Noble Partner 20, materiał Katarzyny Semaan.

- Komisja Europejska ponownie zaapelowała do władz Białorusi o zaprzestanie stosowania przemocy wobec obywateli i zwolnienie tych, których zatrzymano w trakcie protestów. Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica)

Data emisji: 7.09.2020

Godzina emisji: 17.26

DS