Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Paweł Bączek 05.11.2020

Müller: wyrok TK będzie miał charakter obowiązujący, nikt nie zamierza odmawiać jego publikacji

- W tej chwili jest jednak potrzeba osłabienia emocji ze względu na pandemię. Natomiast nikt nie podważa zasadności tego wyroku. On jest elementem realizacji tego, co wprost wynika z konstytucji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
dworczyk 1200 east-2.jpg
"Dobrze dać sobie czas na dialog". Michał Dworczyk o publikacji wyroku TK

22 października TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Decyzja TK wywołała w całym kraju falę protestów.

Czytaj także:

Posłuchaj
09:21 [PR1] PR1 (mp3) 5 listopad_2020_11_05-07-15-06_for_media.mp3 Piotr Müller o wyroku TK ws. aborcji eugenicznej (Jedynka/Sygnały dnia)

Piotr Müller, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, podkreślił, że "jest przepis, który mówi o tym, że należy publikować poszczególne akty w Dzienniku Ustaw w sposób niezwłoczny". - Trzeba jednak brać pod uwagę sytuacje, jaką by one wywoływały. To jest kwestia pewnej siły wyższej. Myślę, że każdy teraz przyzna, że jest potrzeba ostudzenia tych emocji - tłumaczył.

GALERIA HANDLOWA zakupy ludzie sklepy F 1200.jpg
Nowe regulacje bezpieczeństwa w walce z COVID-19. Sprawdź, co zmieni się od soboty

Nowe ograniczenia

Od poniedziałku nauka zdalna rozszerzona na klasy 1-3, od soboty hotele otwarte tylko dla podróżujących służbowo, zamknięte kina, teatry, muzea, galerie, mniejszy limity osób w sklepach oraz ograniczona działalność galerii handlowych - to nowe ograniczenia ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Rzecznik rządu podkreślił, że "przed nami trudna sytuacja". - Wczoraj podano informację o ostatnim bezpieczniku przed narodową kwarantanną. Kolejny próg bezpieczeństwa jest na poziomie ok. 29-30 tys. zakażeń dziennie przez tydzień. Jeżeli do tego czasu nie zahamuje wzrost epidemii, to czeka nas kolejny krok - mówił.

Wariant narodowej kwarantanny

- Jeżeli tempo rozwoju epidemii utrzyma się przez siedem kolejnych dni, to wariant narodowej kwarantanny jest bardzo realny. Najlepszą metodą ograniczania kontaktów społecznych są tymczasowe obostrzenia - co potwierdzają naukowcy z wielu krajów - tłumaczył Müller.

Polityk przestrzegał, że "jeżeli nie będzie obniżonej liczby zachorowań, to system służby zdrowia będzie mógł przyjąć tylko określoną liczbę osób". - To nie wynika z braku łóżek czy respiratorów - tych mamy pod dostatkiem. Chodzi o naturalne ograniczenia liczby kadry medycznej - dodał.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 05.11.2020
Godzina emisji: 07.15

PR1/PAP
pb/kh