Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 25.08.2021

Prof. Kubiak: układanka w Afganistanie jest wielowarstwowa, nie ma czarno-białej sytuacji

Biały Dom przekazał, że zakończy misję ewakuacji cywilów z Kabulu oraz wycofania wojsk z Afganistanu po osiągnięciu celów, dodał jednak, że jest na dobrej drodze, by zrobić to przed końcem sierpnia. - Trzeba liczyć się z bardzo różnymi scenariuszami - mówi prof. Krzysztof Kubiak, politolog.
Jalalabad PAP 1200.jpg
"Talibowie są zbyt silni, żeby teraz rzucić im wyzwanie". Krzyżanowski o protestach w Afganistanie

Rzeczniczka Białego Domu zakomunikowała, że zakończenie misji przed 31 sierpnia zależy od dalszej koordynacji z talibami, w tym dalszego dostępu ewakuowanych do lotniska.

Posłuchaj
19:15 Jedynka_2021_08_25_wiecej_swiata.mp3 W Afganistanie możliwy jest każdy scenariusz (Więcej świata/Jedynka)

Prof. Krzysztof Kubiak wskazuje, że decyzje prezydenta Bidena są konsekwencją obietnic, jakie złożył, gdy był jeszcze kandydatem na ten urząd. - Talibowie tę wojnę wygrali, a Amerykanie nie są zainteresowani przedłużaniem pobytu w Afganistanie - mówi. Przedłużenie pobytu mogłoby skutkować jakimiś incydentami i dalszym zaangażowaniem, a tego Waszyngton nie chce.

Afganistan PAP 1200.jpg
"Największy błąd w polityce międzynarodowej obecnej administracji". Baranowski o wycofywaniu się USA z Afganistanu

Gość Programu 1 Polskiego Radia przewiduje, że do 31 sierpnia nie uda się wywieźć z Kabulu wszystkich zakwalifikowanych do ewakuacji. - Będziemy świadkami dantejskich scen - mówi. Wraz z upływem czasu poziom desperacji będzie rósł, co będzie się przekładało na sytuację na lotnisku. - To jest okrutne, ale dość oczywiste - zauważa.

Politolog zwraca uwagę, że Taliban jest w stanie wojny z Państwem Islamskim. - To jest ruch afgański, w dużej mierze pasztuński, nacjonalistyczny, który niechętnie patrzy na panoszenie się ISIS, kojarzonego przede wszystkim z radykalizmem arabskim - wyjaśnia. Przypomina, że kilka miesięcy temu Taliban, wspierany przez armię afgańską, starł się z ISIS i w praktyce usunął tę organizację z kontrolowanego przez siebie terenu.

W audycji również:

Relacja Kamila Zalewskiego z Wilna o pomocy Polski w ewakuacji Afgańczyków, którzy pracowali dla litewskiego kontyngentu.

Felieton Michała Strzałkowskiego o decyzji niemieckiego sądu, który oddalił skargę właściciela gazociągu Nord Stream 2 na odmowną decyzję niemieckiego regulatora w sprawie derogacji, czyli zwolnienia z zasad funkcjonowania regulowanych unijną dyrektywą gazową. 

Wiceprezydent USA Kamala Harris zarzuciła Chinom, że używają przymusu i gróźb w realizacji swoich bezprawnych roszczeń na Morzu Południowo-Chińskim. Wizyta w Azji Południowo-Wschodniej to druga międzynarodowa wizyta Harris. Spotkanie ma wzmocnić więzi z partnerami w regionie, co jest wyrazem dążeń Waszyngtonu do przeciwdziałania rosnącym wpływom Chin na gospodarkę i bezpieczeństwo. Rozmowa z Michałem Boguszem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 25.08.2021 

Godzina emisji: 17.32

ag