Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 23.12.2021

Dr Agnieszka Bryc o słowach Putina na dorocznej konferencji: stara śpiewka

Relacje z NATO, sytuacja na granicy z Ukrainą, zapowiedziany przez kilka krajów bojkot dyplomatyczny zimowej olimpiady w Pekinie i sprawa organizacji Memoriał to najważniejsze tematy, które prezydent Rosji Władimir Putin poruszył na corocznej konferencji prasowej. Politolog dr Agnieszka Bryc ocenia, że podczas konferencji nie usłyszano nic specjalnie nowego
Posłuchaj
  • Doroczna konferencja prezydenta Rosji Władimira Putina (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Ze słów Władimira Putina wynikało, że to nie świat Rosja, a Rosja świata powinna się obawiać, bo wszyscy ją otaczają. Agnieszka Bryc z UMK uważa, że jedyną nowością było to, że prezydent Putin zażądał gwarancji i dodał "natychmiast".

Argumentował, że to Rosja jest zagrożona, bo NATO zbliża się do jej granic. Przekonywał, że obce rakiety są u granic Rosji i pytał retorycznie, jak Stany Zjednoczone by zareagowały, gdyby rosyjskie rakiety były instalowane na granicy USA. Obraz, według analityk jest taki, że to Rosja się broni i musi się opierać utajnionym próbom rozbicia Rosji od środka. - Więc to jest taki najwyższy moment od 30 lat, kiedy powinna domagać się gwarancji bezpieczeństwa - przytacza słowa prezydenta. Zauważa, że narracja Władimira Putina zmierza do tego, aby przekonać Rosjan, że Rosja jest oblężoną twierdzą, którą należy chronić.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że gospodarka rosyjska nie ma się najlepiej, obywatele są zmęczeni prezydentem, który rządzi 20 lat, więc konsolidacja obywateli w obronie przed wspólnym wrogiem jest politycznie przydatna. Ocenia też tłumaczenia, że w 2014 roku Rosjanie na Ukrainie domagali się pomocy rosyjskiej więc Moskwa nie mogła nie zareagować. - Możemy powiedzieć, że narracja jest taka, że tą dobrą strona jest Rosja, a cała reszta świata, przede wszystkim zachód zagraża Rosji - mówi. Zdaniem analityk, konferencja wiąże się ściśle z rozmowami amerykańsko-rosyjskim, które mają odbyć się w Genewie w połowie stycznia.

Dr Bryc zwraca uwagę, że zawsze kiedy padają trudne pytania o przestrzeganie praworządności w Rosji i stosunku do opozycji prezydent Putin odpowiada, że na zachodzie jest gorzej. Jej zdaniem, wszyscy są już znudzeni formatem konferencji, a może samym prezydentem, bo rok rocznie padają pytania dlaczego gdzieś w Rosji jest źle i zawsze odpowiedź jest taka, że sytuacja będzie poprawiona. Odniosła wrażenie, że sam prezydent jest znudzony tematami wewnętrznymi i ożywia się jedynie, kiedy mówi o sytuacji międzynarodowej.

Rozmowę poprzedziła korespondencja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy.

Posłuchaj
19:44 Jedynka-23-12-2021-więcej-świata.mp3 Doroczna konferencja prezydenta Rosji Władimira Putina (Więcej świata/Jedynka)

 

W audycji również:

Holenderska prokuratura żąda kar dożywotniego więzienia dla czterech mężczyzn oskarżanych o zestrzelenie samolotu MH17 nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku. Są oni powiązani z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Maszyna malezyjskich linii lotniczych leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii. Korespondencja Beaty Płomeckiej.

Urząd ds. mediów Medienanstalt Berlin-Brandenburg poinformował, że operator satelitarny Eutelsat zaprzestał nadawania nowego niemieckojęzycznego programu rosyjskiej telewizji RT. Niemieckie organa regulacyjne nie przyznały RT koncesji na nadawanie. W zeszłym tygodniu RT uruchomiła swój niemieckojęzyczny program na żywo za pośrednictwem różnych kanałów dystrybucji. YouTube zablokował kanał na swojej platformie po kilku godzinach, powołując się na wytyczne społeczności. Regulatorzy mediów w Berlinie wszczęli postępowanie przeciwko RT dzień później. RT jest krytykowana na Zachodzie jako narzędzie propagandy Kremla. Zarzuca się jej, że rozpowszechnia teorie spiskowe i dezinformację w imieniu państwa rosyjskiego. Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych) 

Data emisji: 23.12.2021

Godzina emisji: 17.32

ag