Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 13.01.2022

"Przed polską dyplomacją stoi trudne zadanie". Kulesa o naszej prezydencji w OBWE

Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej to jedno z głównych wyzwań dla OBWE podczas polskiej prezydencji. - Dialog z Rosją jest bardzo trudny […]. Nie można dawać Rosji argumentu, że nie chcieliśmy jej wysłuchać ani że nie chcieliśmy z nią rozmawiać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
  • 1 stycznia rozpoczęła się, i potrwa do końca 2022 r., prezydencja Polski w OBWE
  • Przewodniczącym OBWE jest minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau
  • Podkreślił on, że Organizacja to obok rozmów amerykańsko-rosyjskich i Rady NATO-Rosja jedna z głównych platform dialogu m.in. o bezpieczeństwie w Europie Wschodniej

Napięcia w relacjach Ukrainy i Rosji oraz bezpieczeństwo na Wschodzie są głównymi tematami obrad Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Obecnie przewodnictwo w OBWE sprawuje Polska.

Minister Zbigniew Rau zapewnił dziś, że nasz kraj chce dążyć do wznowienia dialogu Rosji i Ukrainy, ale w duchu poszanowania prawa międzynarodowego i zasad OBWE. Na razie jednak, jak dodał szef polskiej dyplomacji, droga do konsensu jest daleka.

Co OBWE może wnieść do rozmów Zachodu z Rosją, aby obniżyć napięcia związane z Ukrainą? - Potencjałem samej organizacji jest jej inkluzywność, tzn. w tym momencie obejmuje ona 57 członków i to nie tylko członków NATO oraz Rosję, ale również Ukrainę i wszystkie pozostałe państwa Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Środkowej. Jest to forum, na którym jeżeli uda się uzgodnić wspólne zasady czy sposoby deeskalacji obecnego napięcia, to nie będzie to obejmować tylko części naszego kontynentu, ale potencjalnie cały - komentuje Łukasz Kulesa.

Posłuchaj
19:45 Jedynka/Więcej świata - 13.01.2022 Obrady Stałej Rady OBWE, Saudi Aramco, koronawirus w Europie, zamknięcie meczetu w Cannes (Jedynka/Więcej świata)

Dialog z Rosją jest bardzo trudny

Stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz powiedział, że "Rosja jest krajem miłującym pokój, ale nie chcemy pokoju za wszelką cenę".

- To jest niestety problem, że Rosja wybiera sobie ze wszystkich zasad OBWE te, które jej najbardziej odpowiadają, interpretuje je w bardzo szczególny sposób i ignoruje wszystkie pozostałe. Mówi na przykład o niepodzielności bezpieczeństwa, co jest jedną z zasad OBWE, ale ignoruje zakaz agresji czy też swobodę państw w kwestii wyboru swojej strategii bezpieczeństwa, w tym uczestniczenia lub nieuczestniczenia w sojuszach wojskowych - twierdzi Łukasz Kulesa.

Ekspert Jedynki zauważa, że "dialog z Rosją jest bardzo trudny". - To jest państwo, które bardzo często odwołuje się do propagandy, półprawd oraz ignorowania pewnych rzeczy z przeszłości, więc przed polską dyplomacją jest bardzo trudne zadanie. Z jednej strony jako państwo przewodniczące OBWE, chcemy być tym uczciwym pośrednikiem i dążyć do kompromisu, ale jak zresztą dziś minister Rau bardzo dobitnie stwierdził, "to nie będzie kompromis za wszelką cenę". To musi być kompromis na zasadach zgodnych z prawem międzynarodowym - dodaje.

Trzeba negocjować

Patrząc na rozmowy Rosji z USA w Genewie, NATO-Rosja oraz podczas obrad Stałej Rady OBWE, nie ma w nich przełomu ani znaczących postępów.

- Rosja wyraźnie oczekuje, że państwa zachodnie, a w szczególności Stany Zjednoczone, dorzucą coś do tego, co zaoferowały w tym tygodniu, tj. wyjdą bardziej naprzeciw rosyjskim oczekiwaniom. Z dyplomacji tego tygodnia wygląda na to, że oczekiwania Rosji nie zostaną spełnione. Wtedy tak naprawdę przed Rosją i prezydentem Putinem będzie decyzja, czy wejdzie w tę dyplomację, zdając sobie sprawę, że będzie to wymagało kompromisu i uwzględnienia przez Rosję części naszych zastrzeżeń czy też zdecyduje się na rozwiązanie siłowe - wyjaśnia Łukasz Kulesa.

- Z naszej strony to jest trzeźwe spojrzenie, że należy dać szansę dyplomacji. Nie można dawać Rosji argumentu, że nie chcieliśmy jej wysłuchać, ani nie chcieliśmy z nią rozmawiać. Natomiast oczywiście na warunkach rosyjskich dyskutować się po prostu nie da - słyszymy.

Poza tym w audycji:

- Jaką rolę w światowym przemyśle naftowym odgrywa koncern Saudi Aramco? Kto jest jego właścicielem, jak i gdzie działa? Firma, która będzie współwłaścicielem Lotosu, to największy producent ropy na świecie i lider nowoczesnej petrochemii. Materiał Michała Strzałkowskiego.

- W ciągu najbliższych 6-8 tygodni ponad połowa Europejczyków może zostać zakażona omikronem. Tak twierdzą eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, którzy ostrzegają, że zakażać mogą się także osoby, które już przeszły COVID-19 albo zostały zaszczepione. Rozmowa z dr. Jerzym Gryglewiczem z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia na Uczelni Łazarskiego.

- Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin ogłosił w środę zamknięcie meczetu w Cannes z powodu antysemickich wypowiedzi oraz poparcia dla zamkniętych wcześniej organizacji proislamistycznych. Materiał Stefana Foltzera.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: Łukasz Kulesa (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Jerzy Gryglewicz (Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia na Uczelni Łazarskiego)

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 17.32

DS