Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 16.05.2022

Zniesienie stanu epidemii. Dr Sutkowski: nie żegnamy się z koronawirusem

- Nie pożegnaliśmy się z COVID-19, tylko z epidemią i jest to mało optymistyczne, ponieważ dalej mamy stan zagrożenia epidemicznego - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 

Od poniedziałku 16 maja, obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Większość obostrzeń została zniesiona wcześniej, w tym m.in. kierowanie na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19 lub kontaktu z chorym. Nie ma już obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. - 28 marca rozpoczęliśmy zmiany dotyczące pandemii w Polsce na tyle skuteczne, że jest bardzo mało miejsc, w których musimy przebywać w maseczkach, nie ma izolacji i kwarantanny oraz szpitali covidowych - podkreśla dr Sutkowski. - Decyzja dotycząca wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego jest słuszna, związana z sytuacją - dodaje. 

Na jesieni kolejny wariant COVID-19?

Obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego, jak zapowiedział na początku maja minister zdrowia Adam Niedzielski, ma zostać utrzymany co najmniej do września.

- Liczymy, że wirus osłabnie. Przykładem tego może być historia, która mówi, że w ciągu 2-3 lat kończyły się duże, światowe pandemie, ale tak być nie musi - wyjaśnia gość Jedynki. - Koronawirus na pewno z nami zostanie i teraz nie mamy pewności, jak będzie się zachowywać, czy zostanie omikronem, tworząc kolejną endemię i nie będzie przeszkadzać w funkcjonowaniu, albo stworzy się wariant bardzo niebezpieczny, który będzie zjadliwy i potencjalnie będzie dawać dużo powikłań - zaznacza.

Czwarta dawka szczepionki 

Od 20 kwietnia w Polsce, decyzją Ministerstwa Zdrowia, osoby, które ukończyły 80 lat, mogą przyjmować drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19. Ministerstwo wskazało, że doświadczenia innych krajów, które wprowadziły już drugą dawkę poszczepienną dla osób starszych, pokazują, że podanie kolejnej dawki zmniejsza ryzyko zakażenia, ciężkiego zachorowania i zgonu na COVID-19.

W Polsce czwartą dawkę szczepionki mogły otrzymać osoby w wieku 12 plus z obniżoną odpornością, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca.

- Rekomendacje czwartej dawki są w tym momencie na pewno dla osób powyżej 80 roku życia, ale myślę, że do jesieni mogą być one poszerzone o pozostałe grupy chorych, ale również osób mających określony pesel - ocenia dr Michał Sutkowski. 

Posłuchaj
06:06 Jedynka/WSP Sutkowski - 16.05.2022.mp3 Dr Michał Sutkowski o zniesieniu stanu epidemii (W samo południe/Jedynka)

 

Zobacz także: 

***

AudycjaW samo południe

Rozmawiała: Magdalena Ogórek 

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 12.28

IAR/ans