Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Dorota Relidzyńska 13.06.2022

EU będzie eksportować gaz z Izraela? Ekspert: szukamy, gdzie się da

Wizyta w Izraelu przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen ma być poświęcona rozmowom z przedstawicielami rządu w Tel-Awiwie, przede wszystkim o porozumieniu w sprawie eksportu gazu z Izraela do Europy przez Egipt, aby zmniejszyć zależność od importu paliw kopalnych z Rosji. Także premier Włoch Mario Draghi ma w planach rozmowy w Izraelu, między innymi o wojnie na Ukrainie i energii. 
Posłuchaj
  • Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com o eksporcie gazu do Unii Europejskiej z Izraela (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także
  • Unia Europejska poszukuje nowych kierunków sprowadzania gazu. Jednym z nich jest kierunek wschodniośródziemnomorski. Niedawno odkryto tam duże złoża 
  • Unia Europejska wpisała plan tego rodzaju dostaw do Projects of Common Interest.
  • Wysiłki w celu zdywersyfikowania dostaw gazu do Polski rozpoczęły się kilkanaście lat temu.

- Dla krajów Unii Europejskiej każdy kierunek dostaw gazu powinien być interesujący, bo musimy i chcemy zastąpić rosyjski gaz, w bardzo dużym stopniu sprowadzany do Europy, jeżeli weźmiemy pod uwagę całość importu - mówił w rozmowie z radiową Jedynką Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com. - Szukamy, gdzie tylko się da. Kierunek izraelski, egipski, wschodniośródziemnomorski jest "na stole" od kilku lat. Cały proces zaczął się dekadę temu, gdy miały miejsce pierwsze odkrycia dużych złóż gazowych na wodach Cypru. Następnie odkryto ogromne złoże "Lewiatan" z wód izraelskich (600 mld metrów sześciennych, wg szacunków) i jeszcze wcześniej złoże egipskie (1 bilion metrów sześciennych) - wylicza gość Programu 1 Polskiego Radia. 

UE zainteresowana eksportem gazu z rejonów wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego

Transport z Izraela przez Egipt może okazać się skomplikowany nie tylko z geograficznego czy logistycznego, ale i z politycznego punktu widzenia. Tego zapewne dotyczą toczące się rozmowy przewodniczącej Komisji Europejskiej w Izraelu i w Egipcie. - Były już porozumienia między państwami, do tego dochodziły Grecja i Cypr, w kierunku stworzenia projektu gazociągu, który miał iść z Izraela przez Cypr, wyspy greckie aż do Włoch. Połączenie egipskie z Izraelem już istnieje - zaznacza gość radiowej Jedynki. - Były już pieniądze, Unia Europejska wpisała już projekt do Projects of Common Interest. Stany Zjednoczone dały zielone światło jeszcze za poprzedniej administracji, które wycofano zapewne dlatego, że Turcja jest aktywna w tym rejonie i ma pretensje do złóż - dodaje Daniel Czyżewski

Europa chce zagwarantować sobie bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnić się od węglowodorów z Rosji. Porozumienie w sprawie eksportu gazu z Izraela może w tym pomóc. Gazociąg z Izraela pierwotnie miał móc przesyłać 10 mld metrów sześciennych rocznie z opcją powiększenia do 20 mld. - W zeszłym roku z Rosji sprowadziliśmy 155 mld metrów sześciennych, więc byłoby to kilkanaście procent całości - mówi gość radiowej Jedynki. 


Posłuchaj
06:35 _PR1_AAC 2022_06_13-17-33-47-gaz.mp3 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com o eksporcie gazu do Unii Europejskiej z Izraela (Więcej świata/Jedynka)

 

Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce

Dywersyfikacja to jednak proces zachodzący powoli, jak zaznacza rozmówca radiowej Jedynki. - Wysiłki zaczęły się kilkanaście lat temu decyzją o rozpoczęciu budowy gazoportu w Świnoujściu - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. - Ten gazoport jest teraz rozbudowywany. Mieliśmy niedawno inicjatywę zbudowania pływającego terminala LNG w Zatoce Gdańskiej. Teraz minister Moskwa ogłosiła, że będzie on dwa razy większy, czyli będzie miał dwukrotnie większą przepustowość, niż wcześniej zakładano, nie 6 a 12 mld metrów sześciennych rocznie. Dochodzi jeszcze Baltic Pipe, który ma ruszyć na jesieni. Pierwotnie przesył będzie mniejszy, 3,5-4,5 mld metrów sześciennych w skali roku. Potem będzie wykorzystywany w całości - 10 mld metrów sześciennych powinno wystarczyć, żeby zastąpić cały gaz, który płynął z Rosji a przestał płynąć pod koniec kwietnia - dodaje gość Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj też:

Ponadto w audycji:

- Ukraińskie zabytki są namierzane i wywożone z kraju do Rosji przez wyspecjalizowany gang - uważają międzynarodowi specjaliści, którzy zauważyli specyficzny wzór działania w przypadku kradzieży wartościowych eksponatów na Ukrainie, o czym napisał dziennik "The Guardian". "Istnieje obecnie bardzo mocny materiał dowodowy na to, że to celowe rosyjskie działanie, a konkretne obrazy i ozdoby są wywożone do Rosji" - powiedział Brian Daniels, antropolog współpracujący z grupą archeologów, historyków i specjalistów zajmujących się obrazowaniem cyfrowym. Felieton przygotował Maciej Jastrzębski. 

- Wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Szwecji, gdzie spotka się z premier Magdalen Andersson. W Finlandii w trakcie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Saulim Niinisto Jens Stoltenberg powiedział, że obawy dotyczące bezpieczeństwa podniesione przez Turcję w sprzeciwie wobec fińskiego i szwedzkiego wniosku o członkostwo w NATO mają swoje uzasadnienie - "Chodzi tutaj o terroryzm, o eksport broni". Rozmowa z dr. Wojciechem Lorenzem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Koalicja prezydencka Razem w niedzielnej I turze wyborów parlamentarnych we Francji zdobyła 25,75 proc. głosów, koalicja lewicy Nupes - 25,66 proc. Różnica między obiema formacjami wynosi zaledwie około 21 tys. głosów. Głosowanie odbyło się przy rekordowo niskiej frekwencji - 47,51 proc. Korespondencja Stefana Foltzera (Paryż). 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com

Data emisji: 13.06.2022

Godzina emisji: 17.32

djr