Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 09.04.2013

Czego nauczył nas Smoleńsk?

- Dzięki katastrofie ludzie, którzy mieli najrozmaitsze fobie i pretensje do życia, do sąsiadów, do rządu, do świata w ogóle, znaleźli temat, który pozwala im te własne przeżycia odreagowywać. Widzę w Smoleńsku pretekst, by okazywać swoje niezadowolenie - uważa prof. Henryk Samsonowicz.
Przemarsz uczestników mszy św. z Katedry Wawelskiej pod Krzyż Katyński w drugą rocznicę uroczystości pogrzebowych prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Kraków, 18.04.2012.Przemarsz uczestników mszy św. z Katedry Wawelskiej pod Krzyż Katyński w drugą rocznicę uroczystości pogrzebowych prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Kraków, 18.04.2012. PAP/Jacek Bednarczyk
Galeria Posłuchaj
  • - Brak kultury politycznej zaważył na naszym życiu - uważa prof. Andrzej Szpociński (Jedynka)
  • - W ciągu tysiąca lat naszych dziejów czegoś takiego, jak katastrofa smoleńska, nie mieliśmy - dodaje historyk prof. Henryk Samsonowicz (Jedynka)
  • - Znaczna część społeczeństwa ma niezaleczone narodowe traumy historyczne - uważa psychoterapeuta Wojciech Eichelberger (Jedynka)
  • - Wielkie wspólnoty przejawiają się tylko przez moment - mówi prof. Jacek Raciborski (Jedynka)
  • - Za "państwem" stoją konkretni ludzie - Jerzy Stępień, były prezes TK (Jedynka)
  • - Mamy trudność w ciągłej, ustawicznej pracy, a zdolność do akcyjnych zrywów - prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN (Jedynka)
  • Michał Kleiber o katastrofie smoleńskiej (Jedynka)
  • Zdaniem socjolog Barbary Fedyszak-Radziejowskiej zostaliśmy pozbawieni tego, co Amerykanie dostali po 11 września - sposobów na poradzenie sobie z traumą (Jedynka)
  • Polska jest inna, ale nie z powodu katastrofy, bo z niej nie można robić punku pomiaru czy punku orientacyjnego polityki - prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN (Jedynka)
Czytaj także

- Czego dowiedzieliśmy się o Polsce przez te trzy lata? Czegoś bardzo ważnego i smutnego: brak nam kultury politycznej, która nie miała się kiedy kształtować - dodaje prof. Andrzej Szpociński.

Po II wojnie światowej nastąpiło, jego zdaniem, "gwałtowne zerwanie dyskusji politycznych" i zjawisko to trwało do 1989 roku. - Wtedy, gdy można już było prowadzić dyskusję, ujawnił się brak kultury politycznej i zjawisko to narastało. A apogeum tego wszystkiego był Smoleńsk - mówi.

Goście radiowej Jedynki zgodzili się, że Polska jest dzisiaj inna. - Ale nie z powodu katastrofy, bo z niej nie można robić punku pomiaru czy punku orientacyjnego polityki. Polska jest inna przez szereg innych wydarzeń - zaznacza przy tym prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Zapraszamy do wysłuchania pozostałych wypowiedzi!

Chociaż od katastrofy smoleńskiej minęły już trzy lata, nie milkną dyskusje i nie gasną emocje wokół niej. W Jedynce odbyła się specjalna debata poświęcona katastrofie smoleńskiej. Zapraszamy do słuchania!