Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Elżbieta Szczerbak 12.11.2012

Inkubatory przedsiębiorczości

Każdy kto ma ciekawy pomysł na innowacyjny biznes może się zgłosić do jednego z 43 inkubatorów przedsiębiorczości dofinansowanych przez PARP i tam ubiegać się o pieniądze na realizację swojego pomysłu.
Inkubatory przedsiębiorczościGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Inkubatory przedsiębiorczości

Wszystko odbywa się w ramach działania 3.1. Inicjowanie działalności innowacyjnej - wyjaśnia Marek Ulman z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
-Celem tego działania jest identyfikacja innowacyjnych rozwiązań, a następnie opracowanie biznesplanu tych rozwiązań i sprawdzenie czy istnieje szansa na komercyjny sukces tych pomysłów.

Aby dostać wsparcie, pomysłodawca zgłasza się do inkubatora, gdzie pomysł jest wstępnie oceniany, a potem następuje preinkubacja.

-Inkubator współpracując z pomysłodawcą dokonuje szeregu analiz, pomaga stworzyć biznesplan bądź weryfikuje jego założenia w zależności od tego na jakim poziomie zaawansowania jest przedstawiony pomysł. Dokonuje oceny innowacyjności tego pomysłu. Bada zapotrzebowanie na kapitał, jak również bada wykonalność tego pomysłu poprzez, albo stworzenie prototypu lub badania rynkowe.

Ogólny cel działania jest taki, aby znaleźć jak najlepsze pomysły na biznes innowacyjny - mówi Piotr Sienkiewicz z Profund Ventures. To jeden z inkubatorów dofinasowanych przez PARP.
-W naszym inkubatorze rozglądamy się za projektami, które zajmują się technologiami z tzw. sektora ICT czyli sektor informatyczno-komunikacyjnych technologii, ale również za rozwiązaniami, które mają innowacyjne cechy, a więc przynajmniej potencjalnie szanse na sukces biznesowy z sektorów takich jak biotechnologie, sektor technologii biochemio fizycznych, po części z sektora tzw. life science czyli pogranicze medycyny. I na pewno bardzo atrakcyjną cechą jest jeżeli jest wyraźny styk z kolei z tą sferą informatyki, bo projekty, które mają te cechy, zazwyczaj mają większą łatwość osiągnięcia dużego zasięgu rynkowego, a w związku z czym, potencjał na większy sukces.

Jeśli przedsięwzięcie rokuje nadzieje na sukces rynkowy, inkubator zawiera z pomysłodawcą umowę inwestycyjną - dodaje Marek Ulman.
-W spółce powstaje w wyniku preinkubacji, inkubator obejmuje mniejszościowy udział bądź mniejszościowy pakiet akcji pokrywając to wkładem pieniężnym. Wkład pieniężny nie może być większy niż równowartość 200 tys. euro ponieważ dofinansowanie podmiotu jest udzielane zgodnie z zasadami pomocy de minimis.

Inkubator może wspierać przedsiębiorców kapitałowo, ale również w formie szeroko rozumianego doradztwa przy budowaniu strategii rozwoju firmy. Inkubator może zainwestować na 10 lat, ale jak pokazuje praktyka, spółki szybciej osiągają sukces i potem same mogą już szukać kapitału na rynku. A całą listę inkubatorów przedsiębiorczości można znaleźć w Internecie.

-Lista inkubatorów przedsiębiorczości znajduje się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w zakładce działania 3.1. jak również na stronie web.gov.pl/startup


Sylwia Zadrożna.