Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Maciej Machcewicz 03.04.2024

Bolesław Kędzierzawy. Rządził w czasach bratobójczych walk

Kronikarz Wincenty Kadłubek zapisał: "O wiele więc lepiej chcieć zarządzać swoim własnym mieniem niż czyhać na cudze (…). Świętość tego zalecenia niemal zabobonnie czcił Bolesław". Czy miał rację?

Posłuchaj
26:47 boleslaw kędzierzawy___f 31958_tr_0-0_1164356656052053[00].mp3 Bolesław Kędzierzawy - audycja z cyklu "Królowie i książęta polscy". (PR, 31.01.1985)

 

3 kwietnia 1173 roku zmarł Bolesław IV Kędzierzawy, senior Polski od 1146 roku. W brutalnych i pełnych niepewności czasach rozbicia dzielnicowego jako jeden z niewielu potomków Bolesława Krzywoustego wykazał się rozsądkiem i umiarem w bratobójczej walce. Kronikarz Wincenty Kadłubek zapisał: "O wiele więc lepiej chcieć zarządzać swoim własnym mieniem niż czyhać na cudze (…). Świętość tego zalecenia niemal zabobonnie czcił Bolesław".

W latach 1142-1146 Bolesław stanął na czele braci-juniorów, którzy zjednoczyli się przeciwko dążącemu do pełni władzy Władysławowi, zwanego później Wygnańcem. Bolesław Kędzierzawy władał Mazowszem, Śląskiem i wreszcie dzielnicą senioralną wraz z Krakowem. Nie poszedł w ślady zachłannego poprzednika. Najmłodszemu bratu Henrykowi wydzielił księstwo sandomierskie.

Wkrótce musiał zmierzyć się z potęgą Fryderyka I Barbarossy, który udzielił pomocy Władysławowi Wygnańcowi. W Krzyszkowicach Bolesław Kędzierzawy złożył hołd niemieckiemu cesarzowi, zapłacił okup i obiecał zwrócić Śląsk Władysławowi.

Wygnaniec nie dożył spełnienia obietnicy. Śląsk powrócił w ręce jego synów. Jednak Bolesław Kędzierzawy pozostawił wierne sobie załogi w największych grodach. Konflikt z bratankami zakończył się ich wygnaniem. Dopiero widmo kolejnej wyprawy niemieckiego cesarza zmusiło Bolesława do ostatecznego oddania Śląska wygnańcom.

Rządy Bolesława Kędzierzawego przypadły na trudny okres bratobójczych walk, skutkiem czego Polska utraciła Pomorze Zachodnie i ograniczyła swoją zwierzchność nad Pomorzem Gdańskim.