Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Bożena Sarnowska 21.09.2014

Transmisje mszy św. w Polskim Radiu

- Kościół św. Krzyża w Warszawie, a z nim Polska, od Bałtyku do Tatr, od wschodnich granic po Odrę i Nysę, przeżywa znamienną godzinę - tak rozpoczął swoją homilię biskup Jerzy Modzelewski. 21 września 1980, po 31 latach przerwy na antenę Polskiego Radia powróciła transmisja mszy św.
Warszawa, kościół św. Krzyża, PAPDPAWarszawa, kościół św. Krzyża, PAP/DPA Bernd von Jutrczenka
Posłuchaj
  • Fragm. rozmów Lecha Wałęsy z wicepremierem Mieczysławem Jagielskim - sierpień 1980
  • Fragment pierwszej po 31 latach przerwy mszy św. na antenie Polskiego Radia (21.09.1980)

W latach 80. transmisja gromadziła przy radioodbiornikach około 60% słuchaczy. Do 1989 roku była to jedyna audycja religijna w polskich mediach. O powrót nabożeństwa na fale Programu I walczyli przedstawiciele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w sierpniu 1980 roku. Postulat ten znalazł się w podpisanych z rządem porozumieniach.

- Kościół powinien mieć statut prawny, po drugie powinien mieć mszę dla chorych w radiu raz w tygodniu i to jest minimum, z którego w naszych postulatach nie zrezygnujemy. Załogi pracy tego się domagają i z tego społeczeństwo nie zrezygnuje - mówił Lech Wałęsa podczas rozmów z wicepremierem Mieczysławem Jagielskim toczonych w hali BHP Stoczni im. Lenina.

Jagielski odpowiadał, że tę sprawę powinny rozstrzygać władze państwowe w porozumieniu z Kościołem. Przebieg dyskusji zachował się w archiwach Polskiego Radia.

Ostatecznie strona rządowa zgodziła się na postulat zgłoszony przez strajkujących stoczniowców. Po raz pierwszy mszę św. nadano w Polskim Radiu w 1927 roku, jednak w 1949 roku niedzielne nabożeństwo zniknęło z anteny.

- Od dziś, w każdą niedzielę o godz. 9.00, w tej dostojnej historycznej świątyni, transmitowana będzie msza św. i głoszone słowo Boże. Radość z tego powodu wyrażają chorzy w szpitalach, sanatoriach i domach rodzinnych - mówił w kazaniu biskup  Jerzy Modzelewski. - Trudno żyć bez prawdy, zwłaszcza bez prawdy o człowieku i jego godności - powiedział duchowny.

Więcej o postulatach strajkujących robotników znajdziesz w serwisie "Sierpień 1980".

bs