Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 12.04.2020

Triduum Paschalne i Wielkanoc w Programie 1 Polskiego Radia

W Wielki Czwartek Program 1 Polskiego Radia wyemitował Mszę Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Piątek Nabożeństwo Wielkopostne, a w Wielką Sobotę Orędzie Wielkanocne abp. Stanisława Gądeckiego i Liturgię Paschalną. Msze święte transmitowane będą również w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Radiowa Jedynka wspiera akcję #ZostańWDomu i zachęca do słuchania transmisji nabożeństw oraz audycji specjalnych przygotowanych na czas Świąt.
Posłuchaj
  • Msza Wieczerzy Pańskiej (Jedynka)
  • Nabożeństwo Wielkopostne z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie (Jedynka)
  • Orędzie abp. Stanisława Gądeckiego (Jedynka)
  • Liturgia Paschalna (Jedynka)
  • Msza święta z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, godz. 9.00 (Jedynka)
  • Msza święta z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, godz. 19.00 (Jedynka)
  • Msza święta z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, godz. 9.00 (Jedynka)

W Wielki Czwartek o godz. 18.00 radiowa Jedynka zaprosiła na transmisję Mszy Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek o tej samej godzinie transmitowane było Nabożeństwo Wielkopostne.

Z kolei 11 kwietnia, w Wielką Sobotę, Program 1 Polskiego Radia o godz. 20.00 najpierw nadał kilkuminutowe Orędzie Wielkanocne Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego, a następnie transmisję Liturgii Paschalnej.

W Niedzielę Wielkanocną radiowa Jedynka wyemitowała Msze święte o godz. 9.00 i 19.00 a w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 9.00. Wszystkie nabożeństwa transmitowane były z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.

Do 11 kwietnia, codziennie, o godz. 4.50, w radiowej Jedynce można było słuchać felietonów o. Wacława Oszajcy SJ w cyklu „Myśli na dobry dzień”.

W wielkopiątkowy wieczór radiowa Jedynka od wielu lat towarzyszyła Centralnej Drodze Krzyżowej ulicami Warszawy. W tym wyjątkowym roku, kiedy publiczne nabożeństwa w kościołach i na ulicach miast nie odbywają się lub uczestnictwo w nich jest mocno ograniczone, Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia zaproponowała wspólne wyruszenie Śladami Pasji Chrystusa podejmując „Lamentacje z głową opartą o ścianę”. To rozważania tradycyjnych 14 stacji Drogi Krzyżowej w poetyckiej formie inspirowanych pielgrzymowaniem do Jerozolimy, dzieło o. Michała Legana w wykonaniu Dominiki Figurskiej i Marcina Kwaśnego z muzyką Eweliny Zamojskiej i Grzegorza Różyckiego.

O godz. 23.30 Agnieszka Kozłowska-Łysko zaprosiła na świąteczne wydanie „Śladów na piasku”. Dziennikarka, razem z Grzegorzem Górnym, autorem książki „Świadkowie Tajemnicy, Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”, rozmawiali o nadzwyczajnym wystawieniu Całunu Turyńskiego, które nastąpiło w Wielką Sobotę oraz o innych najbardziej znanych relikwiach Męki Chrystusa: krzyżu, gwoździach, chuście z Manopello i Sudarionie z Oviedo.

Z 10 na 11 kwietnia, czyli w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę w „Nocy z Jedynką” (godz. 0.00-3.00), ks. Andrzej Majewski rozmawiał ze słuchaczami z kraju i zagranicy o znaczeniu i osobistym przeżywaniu czasu Wielkanocy.

W specjalnym wydaniu „Kiermaszu pod kogutkiem” (godz. 5.00-6.00) Magdalena Tejchma przybliżyła zwyczaje wielkanocne panujące w różnych częściach kraju. Słuchacze radiowej Jedynki mogli się dowiedzieć m.in. czym jest barabanienie w Iłży, pograjka rezurekcyjna w Piątkowej, na czym polega malowanie tzw. dziadów lub kozaków w Gniewięcinie oraz kim są dyngusiarze z Brzustowca. O przygotowaniach do Wielkanocy opowiedział Władysław Paź z Bodzentyna.

W wielkanocny poranek w „Familinej Jedynce” (godz. 6.00-9.00, Małgorzata Bartas-Witan i ks. Andrzej Majewski) o motywach radości – tej codziennej i chrześcijańskiej – opowiadali m.in. psycholog, narzeczeni, siostra karmelitanka i ksiądz poeta. W audycji m.in. rozmowa o tradycji „risus paschalis”, czyli „śmiechu wielkanocnego”. 

W Wielką Niedzielę Małgorzata Raczyńska zaprosiła na audycję specjalną „Wspomnienie śp. Pary Prezydenckiej” (godz. 15.00-16.00) w całości poświęconą śp. Marii i Lechowi Kaczyńskim. Gościem audycji był Maciej Łopiński, przyjaciel Pary Prezydenckiej.

Tego samego dnia, o godz. 22.00 Joanna Sławińska w „Kulturalnej Jedynce” wspominała trzech wybitnych artystów: reżysera Jerzego Gruzę, aktora Emila Karewicza oraz aktora i przyjaciela radiowej Jedynki, Pawła Królikowskiego.

W poniedziałkowym wydaniu „Kiermaszu pod kogutkiem”, Piotr Dorosz zaprosił m.in. do wysłuchania archiwalnego materiału Bożeny Helbrecht z 1970 r., w którym mieszkańcy mazowieckiej wsi opowiadają o dawnych zwyczajach związanych ze świętami wielkanocnymi. Tradycje wielkanocne przedstawili także artyści zrzeszeni w Zespole Śpiewaczym „Pogranicze” w Szypliszkach na Suwalszczyźnie.

W „Familijnej Jedynce” w świąteczny poniedziałek, Jan Pniewski, podejmując wątek trudności w wierze w XXI wieku przedstawił rozmowę z abp. Canterbury i byłym prymasem Wielkiej Brytanii – abp. Rowanem Williamsem, autorem książki „Wiara na areopagu”. W audycji także rozmowa z ks. Grzegorzem Pawłowskim, duszpasterzem w Izraelu, który zachowuje swoją podwójną tożsamość i opowiada o trudach oraz blaskach wiary nawróconego Żyda. 

Mat.promocyjne