Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 24.10.2010

Żyją dzięki innym

W Centrum Zdrowia Dziecka co roku dokonuje się kilkudziesięciu przeszczepów.
Żyją dzięki innym źr.www.czd.pl

Jak tłumaczą lekarze z Instytutu „Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka” w polskiej transplantologii dziecięcej dzieje się coraz lepiej.

- Lista pacjentów pediatrycznych oczekujących na transplantację nerki bardzo się skróciła - twierdzi doktor Jacek Rubik w rozmowie z redaktorem Janem Ordyńskim.

W tej chwili na aktywnej liście jest trzydziestu pacjentów. Każdego roku w Centrum przeszczepia się około pięćdziesiąt nerek.

- Zdarzają sie sytuację, że na przeszczep nerki dziecko czeka tylko kilka dni - cieszy się lekarz.

Podobnie jest z przeszczepami wątroby. Od kiedy Instytut uruchomił program przeszczepów rodzinnych, śmiertelność wśród pacjentów znacznie spadła.

- Śmiertelność dotyczyła głównie tych najmniejszych dzieci, które nie miały możliwości dostania narządu od małych dawców, równoległych wiekowo bądź niewiele starszych - tłumaczyła doktor Joanna Tezer.

Obecnie na aktywnej liście czekających na przeszcep watroby znajduje się dwunastu małych pacjentów.

Jednak przeszczepy nerek i wątroby to nie jedyne jakich dokonuje się w Centrum Zdrowia Dziecka. Jak tłumaczy doktor Mikołaj Tezer w Instytucie przeprowadzane są również przeszczepy płuc.

- To głównie dotyczy dzieci z mukowiscydozą - tłumaczył dr Tezer.

Zdarzają się także przeszczepy "kombinowane", czyli przeszczepy dwóch narządów u jednego pacjenta.

- Są takie choroby, które zajmują i wątrobę i nerki. Mamy też grupkę takich pacjentów - mówił lekarz.

W obecnych czasach transplantacje są jedną z wielu metod leczenia.

- Metoda ta umożliwia bardzo chorym pacjentom przeżycie - mówiła dr Małgorzata Markiewicz- Kijewska.

Lekarze podkreślali również, że w polskim społeczeństwie wciąż niewiele osób zdaje sobie sparwę z tego, że jedna odważna decyzja może uratować komuś życie.

Na temat transplantacji, a także o tym jakie warunki trzeba spełniać by móc zostać dawcą opowiadali lekarze z Instytutu „Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka”: dr Joanna Tezer, dr Mikołaj Tezer, dr Małgorzata Markiewicz- Kijewska, dr Jacek Rubik.

(mb)