Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Marta Grzymkowska 28.01.2016

Stanisław Staszewski - nie tylko ojciec Kazika

Znany był głównie jako "Tata Kazika". Choć sam pisał i wykonywał piosenki, krąg jego odbiorców ograniczał się do kilkudziesięciu osób. - Były to imprezy w prywatnych mieszkaniach - mówi syn barda.

Stanisław Staszewski po II wojnie światowej pracował jako główny architekt Płocka, a oprócz tego pisał. W latach 60. wyemigrował do Paryża, gdzie stał się bardem środowiska młodzieżowo-studenckiego.

Okładka książki Okładka książki

- Staszewski szedł z gitarą otoczony grupą młodych ludzi i co chwilę było słychać prośby: "Staszek, zaśpiewaj Celinę" czy "zaśpiewaj Inżynierowie z Petrobudowy", a on miał swoje ulubione piosenki, np. "Dziewczyna się bała pogrzebów". No i tak snuliśmy się za Staszewskim - wspomina Maria Veltuzen-Nagrabecka, znajoma poety.

Teksty Staszewskiego ostatnio ukazały się w tomie "Samotni ludzie", a w latach 90. jego utwory wykonywali m.in. Jacek Kaczmarski i Kazik Staszewski. Syn barda opowiada, dlaczego trudno było stworzyć z nich rockowe hity, oraz wspomina, z jakiego powodu skasował oryginalne nagranie z piosenkami ojca i jak zdobył jego inną kasetę. Zdradza też, czy powstanie kolejna płyta z tekstami Staszewskiego.

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki" 

Prowadzi: Monika Zając

Goście: Kazik Staszewski (muzyk, syn Stanisława Staszewskiego), Przemysław Lembicz (muzyk, badacz twórczości Staszewskiego), Maria Veltuzen-Nagrabecka (znajoma Staszewskiego z czasów paryskich)

Data emisji: 28.01.2015

Godzina emisji: 13.00

mg/mm