Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 06.11.2014

Piosenka Dnia Jedynki. Zdzisława Sośnicka "Bądźmy wszyscy dobrej myśli"

Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w czwartek 6 listopada w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Fragment okładki Antologii Zdzisławy SośnickiejFragment okładki "Antologii" Zdzisławy Sośnickiejmateriały promocyjne

O piosence Zdzisława Sośnicka specjalnie dla radiowej Jedynki opowiada w ten sposób. - Zaśpiewałam tę piosenkę w koncercie premier w Opolu ’81. Chciałam bardzo, aby była w klimacie czasów, w których żyłam. Pragnęłam, aby słuchacz poczuł mój związek z całą sytuacją, zrozumiał, co myślę. A to było jeszcze przed stanem wojennym i czasy były okropne. Tak jak w tekście tej piosenki:

Ze wszystkich stron ponury słyszę chór,

Coraz rzadziej struny trąca akord w dur,

Ze wszystkich stron smętek zarzuca na nas sieć,

Rzadko już nam samym chce się chcieć,

W bezsenną noc smuteczek stuka w drzwi,

Na smuteczek kieliszeczek potem łzy.

Chciałam ludziom dać iskierkę optymizmu. Utwór mogłam nagrać dopiero w 1982 roku w Radiu Poznań. Nie pamiętam już dokładnie, dlaczego piosenka tak długo czekała na studyjną wersję. Jak zapowiedział konferansjer w Opolu "Ta piosenka ma nas krzepić we wszelkich niesprzyjających sytuacjach. Jest więc na dzisiaj jak znalazł”. Istotnie jej przesłanie jest ponadczasowe:

„Bądźmy wszyscy dobrej myśli, optymistom sprzyja los.

Trudniej zadrzeć, łatwiej spuścić nos.

Przed gradem niepowodzeń niech tarcza chroni Cię!

Optymizm tak jak tarczę noś.

Wiara i nadzieja to dobre wróżki dwie, ich czary mają wielką moc.”

Piosenka Dnia Jedynki pochodzi z albumu "Zaśpiewane Niewydane & Musicals: wydanego jako suplement do 9 - ciu płyt "Antologii Zdzisławy Sośnickiej”. Muzykę do utworu napisał Zbigniew Górny, a słowa - Bogdan Olewicz.

Zdzisława Sośnicka o płycie "Zaśpiewane Niewydane" >>>

Dwupłytowy album zawiera dotychczas niewydane piosenki w wersjach studyjnych. Znalazły się wśród nich dwie premiery - utwór "Wyspa", który nie zmieścił się na płytę "Serce" oraz "Coś Twojego" Seweryna Krajewskiego. Absolutnym rarytasem jest cudownie odnaleziona "Szara kolęda: Krzysztofa Komedy. Historię tych piosenek artystka opisała w obfitej książeczce z listem do fanów, bogactwem zdjęć, biografią oraz kalendarium.

mat. promocyjne, tj