Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Bartek Goławski 10.07.2010

Nasi w lodach Hornsundu

Od lipca w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie na Spitsbergenie jest nowa, już 23. ekspedycja polarna Polskiej Akademii Nauk. Po raz pierwszy szefem Stacji będzie kobieta - dr Anna Kowalska - geolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Białe niedźwiedzie w ArktyceBiałe niedźwiedzie w Arktycewww.geozeta.pl

Dr Anna Kowalska nie jest ona pierwszą kobietą, która będzie na Spitsbergenie zimować. Natomiast pierwszy raz objęła kierownictwo całej wyprawy, co nie tylko wiąże się z naukowymi badaniami, ale także i dyrygowaniem dużym zespołem międzynarodowym, bo w stacji w pewnych okresach pracuje ponad 43 osoby - mówi doc. Piotr Głowacki Kierownik Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Nowa szefowa Stacji czterokrotnie była już na Spitsbergenie podczas lata arktycznego i spędziła tam łącznie 12 miesięcy. - Natomiast to zimowanie, jest moim pierwszym zimowaniem - mówi dr Anna Kowalska. - Zimy się nie boję. Raczej obawiamy się tutaj niedźwiedzi polarnych, których mamy tutaj dużo i odwiedzają nas często. Ale myślę, że poradzimy sobie doskonale, tak jak radziły sobie wszystkie wcześniejsze grupy - dodaje.

Co robią nasi naukowcy w lodach Hornsundu? Jakie znaczenie mają badania polarne dla poznania zmian klimatu na Ziemi i jej bogactw naturalnych? O tym m.in. mówili goście Wieczoru Odkrywców: wspomniana wyżej szefowa Stacji dr Anna Kowalska, doc. Piotr Głowacki Kierownik Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Dariusz Puczko z Pracowni Polarnej Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN.

prowadził Krzysztof Michalski

(pm)