Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 19.06.2014

Polak za granicą. MSZ radzi, jak bezpiecznie spędzić wakacje

Zagrożenia mogą być różne. Od okradzenia przez kieszonkowców na bazarze przez zamieszki w miejscach publicznych do regularnych działań wojennych.
Polak za granicą. MSZ radzi, jak bezpiecznie spędzić wakacjeGlowImages/EastNews
Posłuchaj
  • Michał Safianik z MSZ o bezpiecznych wakacjach za granicą (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Przemysław Skokowski o swoich podróżach i książce "Autostopem przez życie" (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Warunkiem udanej podróży jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat kraju, do którego się udajemy. Student Przemysław Skokowski przejechał z Gdańska do Birmy 26 tys. kilometrów w niespełna cztery miesiące. Nic mu się nie stało, ale dużo ryzykował. Zawsze był oddalony od polskich placówek dyplomatycznych o co najmniej kilkaset kilometrów i nie mógł liczyć na ich pomoc. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką robił po przekroczeniu kolejnej granicy, było poszukiwanie pakietu internetowego, który umożliwiałby mu kontakt ze światem.

Birma dopiero niedawno otworzyła się na gości zza granicy. Ponieważ w Polsce nie ma ambasady tego kraju wizę możemy zdobyć dopiero w Berlinie. Już więc pierwszy krok do podróży oznacza konieczność wykonania formalnych zabiegów. Potrzebne są też szczepienia, a pomocna okazać się może znajomość lokalnych zwyczajów.

W tym wszystkim mogą nam pomóc programy i aplikacje, które przygotowało m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - Aplikacja iPolak i strona internetowa "Polak za granicą" czy poradnik "Bezpieczne wakacje" dostępny na stronie MSZ są kopalnią wiedzy na temat tego, co należy zrobić, by wakacje były bezpieczne i udane - powiedział Michał Safianik, dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ.

Gość audycji "Cztery pory roku" przypomniał też, że MSZ publikuje regularne ostrzeżenia dla  podróżujących Polaków, które są oparte na obserwacji sytuacji przez nasze służby konsularne na całym świecie. - Ostatnio odradzaliśmy podróży do Tajlandii, gdzie został wprowadzony stan wojenny, do Iraku, we wschodnie regiony Ukrainy, na półwysep Synaj w Egipcie, do Libii, Kenii i Nigerii, do Sudanu i Syrii - dodał Safianik w rozmowie z Małgorzatą Raduchą.

Zagrożenia dla podróżujących nie muszą jednak wynikać jedynie z sytuacji politycznej w danym kraju. MSZ odradzało też podróży do Gwinei z powodu występowania w tym kraju gorączki krwotocznej.

Gdzie szukać pomocy podczas zagranicznych wakacji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

tj/asz