Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 11.01.2017

Wciąż rośnie apetyt Polaków na życie na wsi

- Wieś obecnie bardzo się zmienia. Podmiejskie obszary są bardzo zróżnicowane i inne od wsi dalekiej. A ludzie najczęściej wyprowadzają się tam, gdzie jest dobry dostęp do rynku pracy - mówi prof. dr hab. Monika Stanny, dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.
Posłuchaj
  • Pełne sprzecznych uczuć marzenia o polskiej wsi (Cztery pory roku/ Jedynka)
Czytaj także

Bez smogu, tłoku i ciągłego pędu. Życie na wsi ma wiele dobrych stron. Od ok. 2000 roku odwrócił się trend migracji i coraz więcej osób przeprowadza się z miasta na wieś, a nie na odwrót. Największym problemem w życiu na prowincji jest niska liczba ofert pracy.

- Dla osób mieszkających na wsi, szczególnie młodych, brak odpowiednich bodźców, które będą zachęcały ich do organizowania życia, w tym posiadania pracy, to czynnik drenujący, który w ostateczności może doprowadzić do depopulacji. Mamy z tym zjawiskiem do czynienia w gminach ściany wschodniej - opowiada prof. dr hab. Monika Stanny.

W audycji wyjaśniamy, dlaczego mamy sprzeczne uczucia w stosunku do życia na wsi, m.in. na przykładzie pejoratywnego określenia "wieśniak".

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: prof. dr hab. Monika Stanny (dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, kierownik Zakładu Ekonomii Wsi oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej)

Data emisji: 11.01.2017

Godzina emisji: 9.21

sm/pg