Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 22.09.2017

Wielki Gościniec Litewski

"Wielki Gościniec Litewski" to jeden z najważniejszych lądowych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Jego początki sięgają XI–XIII wieku, ale czasy świetności przypadają na wiek XVIII. Wraz z pojawieniem się regularnej poczty w czasach saskich pojawiły się na szlaku stacje pocztowe, których obowiązek utrzymania spoczywał na leżących wzdłuż Gościńca miastach. Dlatego w XVIII wieku szlak był nazywany "Wielkim traktem pocztowym".
Posłuchaj
  • Atrakcje Wielkiego Gościńca Litewskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Szlak łączył Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim, biegnąc przez Stanisławów, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Białystok i Grodno. Trasa ta w poszczególnych latach zmieniała się, zbaczając z głównego traktu, jednak istnienie kilku wariantów gościńca nie zmieniało w sposób zasadniczy jego biegu. Z Wilna szlak prowadził do Rosji, zaś z Warszawy do najważniejszych stolic Europy.

Katarzyna Sobieska, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej w Sokołowie Podlaskim wyjaśnia, skąd wziął się pomysł na ponowne wytyczenie szlaku. - Kilka lat temu były prowadzone badanie dotyczące historii Sokołowa Podlaskiego. W materiałach historycznych często przewijały się nazwy "Trakt Warszawa-Wilno", "Wielki Gościniec Litewski" - wspomina. Wtedy grupa pasjonatów postanowiła połączyć dziś często zapomniane miejscowości i wspólnie się promować. Inicjatywa cały czas się rozwija.

Pierwszy etap reaktywacji szlaku turystycznego zakłada, że będzie on wiódł z Warszawy do granicy w Kuźnicy Białostockiej. Gość Jedynki zauważyła, że nie ma obecnie szlaków turystycznych, które prowadziłyby ku wschodniemu Mazowszu i Podlasiu. Na razie szlak został wytyczony z Warszawy do Bugu. - Wierzę, że członkowie z Podlasia też włączą się w akcję i będą promować szlak - mówi Katarzyna Sobieska.

Dzięki odbudowie szlaku samorządowcy nastawiają się na zyski związane z rozwojem turystyki na częściach wschodniego Podlasia i Mazowsza. Katarzyna Sobieska ma nadzieję, że w promocje szlaku włączą się organizacje z Litwy i Białorusi. Są już prowadzone pierwsze rozmowy na ten temat.

Szlak otrzymał wyróżnienie w konkursie EDEN (European Destinations of Excellence-Najlepszej Europejskiej Destynacji). Tematem przewodnim tegorocznej edycji była turystyka kulturowa. Jeżeli chcesz poznać atrakcje poszczególnych etapów posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Katarzyna Sobieska (dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski)

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 9.25

ag/kk