Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 12.01.2018

Sto pomników historii na stulecie odzyskania niepodległości

W grudniu pojawił się pomysł, by na stulecie odzyskania niepodległości było w Polsce sto pomników historii. W tej chwili jest ich 81. Brakuje więc 19. Czy to się uda?
Posłuchaj
  • Sto pomników historii na stulecie odzyskania niepodległości (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Czytaj więcej:
niepodległa dzień po dniu
Niepodległa - dzień po dniu

Pomnik historii to jedna z form ochrony zabytków. Status przyznawany jest obiektom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

- To bardzo szczególna forma ochrony, wiążąca się z dużym prestiżem - podkreślił w audycji "Cztery pory roku" dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski i wyjaśnił, jak wygląda procedura uznania za pomnik historii. Jakie kryteria musi spełnić dany obiekt?


Czytaj więcej:
sto na sto znaki niepodległej
Sto na sto - znaki Niepodległej

- Za pomnik historii uznawane są bardzo różne obiekty: i pojedyncze budowle, mamy sporo obiektów architektury drewnianej, i miasta historyczne, i zespoły pałacowo-parkowe, i obiekty techniki, poprzemysłowe - wymienił Bartosz Skaldawski i wskazał konkretne przykłady.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Edmund Kowalski opowiedział o innych inicjatywach związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Jan Edmund Kowalski (dyrektor Biura Programu "Niepodległa"), Bartosz Skaldawski (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

Data emisji: 12.01.2018

Godziny emisji: 9.23

kk/KH