Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 04.11.2020

Jak bardzo wiarygodne są testy na koronawirusa?

Dlaczego testy na koronawirusa dają czasami różne wyniki - pozytywny, a za chwilę negatywny lub odwrotnie. Z jakiego powodu wynik niektórych testów jest nierozstrzygający?

- W przypadku wyniku nierozstrzygającego często problemem może być sposób pobierania materiału - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Michał Bijak, kierownik Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. 

Posłuchaj
02:06 PR1_MPLS 2020_11_04-10-25-56.mp3 Wszystko o testach na koronawirusa (Koronawirus - co musisz wiedzieć/Jedynka)

czytaj więcej
szczepionka free shutt 1200 .jpg
Szczepionka na koronawirusa. Dlaczego do tej pory nie powstała?

- Diagnosta, który pobiera materiał do analizy nie dość dokładnie ten wymaz wykonuje i w teście wychodzi zarówno obecność cząstek wirusa, czyli materiału genetycznego dla wirusa, jak i także obecność dla tzw. kontroli pozytywnej, czyli cząstek pochodzących z komórek ludzkich - wyjaśnia ekspert.


Jak zaznacza prof. Bijak, innym problemem - jeżeli raz wychodzi wynik negatywny a za chwilę pozytywny - może być fakt, że u osób, które są w ostatniej fazie choroby, obecność cząstek wirusa nie zawsze jest obserwowana w noso-gardzieli. 

- Testy wykonywane metodą Real-Time PCR są testami o najwyższej skuteczności i czułości. Są to testy nakierowane na wykrywanie specyficznych cząsteczek RNA, czyli kwasu rybonukleinowego wirusa. To jest czułość i skuteczność na poziomie ponad 95 procent - zaznacza. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 4.11.2020

Godzina emisji: 10.25

kh