Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Maria Kąkol 13.02.2013

PRL 24, czyli jak robi się radio za granicą

Z okazji Światowego Dnia Radia o swojej pracy opowiadają na antenie Jedynki Robert Jasiewicz z londyńskiego radia PRL 24 i Zbigniew Zaliński z Pierwszego Programu Publicznego Radia Irlandzkiego RTE 1.
PRL 24, czyli jak robi się radio za granicąGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Od czego pochodzi skrót PRL? Których piosenek Radio londyńskie nadaje więcej - polskich czy angielskich? Posłuchaj!
  • Czego można wysłuchać w porannej audycji Radia irlandzkiego? Czy audycje są jedynym polem działalności jego pracowników? Posłuchaj!
Czytaj także

Skąd nazwa "PRL”? - To skrót od "Polskie Radio, Londyn” - tłumaczy Robert Jasiewicz. - Nadajemy prosto z Londynu, a ściślej: z dzielnicy Hammersmith. Interesuje nas życie mieszkających tam Polaków. Informujemy ich, na przykład, czy w danym dniu warunki na drogach pozwolą im punktualnie dojechać do pracy... Ja prowadzę audycję poranną od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30-10.30 - opowiada. - Program, w którym pracuję, nadaje nie tylko audycje mówione, lecz także piosenki. Są wśród nich zarówno utwory angielskie, jak i polskie - dodaje gość "Czterech pór roku”.

Zbigniew Zaliński pracuje w najpopularniejszym programie radiowym w całej Irlandii. - Ostatnio udało się nam jeszcze polepszyć wynik i teraz słucha nas od 9.00 do 10.00 o 5 tysięcy osób więcej niż jeszcze dwa tygodnie temu - mówi z dumą. - Ja jestem jednym z wydawców programu porannego, który wypełniają historie bardziej i mniej znanych osób, czyli tematy, jakimi w danym czasie żyje kraj. Nie poprzestajemy jednak na audycjach; staramy się też nawiązać bliższy kontakt ze słuchaczami i w tym celu wyruszamy z nimi na wycieczki w teren. Liczba chętnych na takie wyjazdy z roku na rok rośnie… Dzięki wycieczkom znam już wszystkie tamtejsze bary przydrożne… - śmieje się drugi gość „Czterech pór roku”.

Rozmawiał Roman Czejarek.

mk