Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 23.05.2013

Otyłość dzieci. Głód to sprzymierzeniec rodzica

Zrównoważona dieta i dużo ruchu - czy to wystarczy, by uchronić dziecko przed otyłością? I jak je przekonać do zdrowego odżywiania się? A w ogóle - ile dziecko powinno jeść?
Posłuchaj
  • Jak uchronić dziecko przed otyłością? Radzi dietetyk Anna Kalińska (Cztery pory roku/Jedynka)

- Nawet, jeśli dorośli nie jedzą dużo słodyczy, to i tak nie dajemy dzieciom dobrego przykładu. Rano nie jemy śniadań, bo zaspaliśmy i wpychamy w dziecko, a sami biegamy. A powinniśmy usiąść z dzieckiem i zjeść przynajmniej jedną kanapkę czy jogurt - podkreśla dietetyk Anna Kalińska .

Z drugiej strony są rodzice, którzy przekarmiają dziecko, ale - jak uważa gość "Czterech pór roku" - trudno mieć o to pretensje, gdyż dorośli często nie wiedzą, ile dziecko powinno jeść . - Każdy z nas powinien obejrzeć swoją zaciśniętą pięść, to jest żołądek w spoczynku, czyli pusty. Do największego posiłku, jakim jest obiad, żołądek powinien rozciągnąć się do takiej wielkości, jakbyśmy coś obejmowali złączonymi dłońmi. I teraz popatrzmy w środek ile tam powinno wejść jedzenia - podpowiada.

A.Kalińska
A.Kalińska i R. Czejarek

Rozciąganie żołądka nad miarę nie pozwala prawidłowo strawić przyjętego pokarmu i wyciągnąć z niego wszystkich potrzebnych składników. - Dziecko roczne powinno jeść już 99,9 proc. tego, co my, dorośli. Troszcząc się o jego dietę możemy sami skorzystać, nauczmy się jeść zdrowo. Jeżeli mamy nauczyć nasze dzieci i dać im pakiet wiedzy na przyszłość, by bezwiednie wybierały dobrze, to wymaga pracy - powiedziała.

Ważne jednak, by we wszystkim zachować umiarkowanie i nauczyć się rozpoznawać czy dziecko jest niejadkiem, czy faktycznie czegoś nie lubi. I pamiętajmy, że brak zasad zdrowego żywienia odbije się na zdrowiu dzieci. - Jeśli dojdzie do sytuacji, że dziecko z własnej woli je tylko niezdrowe rzeczy, należy z domu wyrzucić wszystkie rzeczy zabronione. I nie ulegać gdy dziecko tupie, wrzeszczy i płacze. Jeszcze w medycynie nie było takiego przypadku, by dziecko się samo zagłodziło. Rodzicu - głód, to twój przyjaciel - podkreśliła.

Jak przekonać babcię i dziadka, by nie przekarmiali wnucząt? Dlaczego konsekwencja stanowi tak duży problem dla rodziców i ulegają w kwestii frytek, chipsów, lodów i innych łakoci? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 13.00. Zapraszamy!