Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Paweł Kurek 23.12.2013

Miejsce narodzin Chrystusa zostanie wyremontowane dzięki pojednaniu

Muzułmanie, katolicy, prawosławni i Ormianie łączą swoje siły, by odrestaurować świątynię wybudowaną w miejscu narodzin Chrystusa. W Bazylice Bożego Narodzenia w Betlejem rekonstruowany jest już zabytkowy dach. Jednak renowacji wymaga cała świątynia.
Wnętrze bazyliki Bożego Narodzenia w BetlejemWnętrze bazyliki Bożego Narodzenia w BetlejemPR/Wojciech Cegielski
Galeria Posłuchaj
  • Bazylika Bożego Narodzenia w Betlejem został poddana pracom konserwatorskim (Popołudnie z radiową Jedynką/Jedynka)
Czytaj także

Wybudowana w IV wieku naszej ery bazylika powstała w miejscu gdzie miał narodzić się Chrystus. Jednak ten jeden z najstarszych kościołów w niczym nie przypomina bożonarodzeniowej szopki.

Znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytek od zewnątrz wygląda jak twierdza. Toporne kamienne piaskowe mury poprzebijane małą liczbą okien, od frontu niewielkie wejście. Przedsionek prowadzi nas do otoczonej kolumnami przestronnej nawy głównej. Na jej końcu znajduje się bogato zdobiony ołtarz, a po jego bokach zejścia do Groty Narodzenia.

Święta z Jedynką - spędźmy ten czas razem >>>

Dziedziniec
Wejście do Bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem

Ta z pozoru masywna budowla od wieków ulega powolnej degradacji - Linie, które widać na ścianach, to po prostu woda, która po nich ścieka - mówił Ziad Bandak – chrześcijanin, odpowiedzialny w palestyńskim rządzie za renowację bazyliki Narodzenia. Z powodu nieszczelnego dachu do budynku wdziera się wilgoć zagrażająca kilkusetletnim mozaikom. Kościół od lat wymaga renowacji. Jednak rozpoczęcie prac wymagało wręcz multireligijnego pojednania.

O charakterze świątyni, tak jak o całokształcie mozaikowych obrazów, decyduje szereg drobniejszych elementów. W bazylice widoczne są wpływy kultury rzymskokatolickiej, prawosławnej i ormiańskiej. - Przykładowo kolumna koło ołtarza należy do Ormian, ale sklepienie powyżej kolumny należy do prawosławnych - wyjaśniała palestyńska architekt Nada Atrash. Dodał, że duchowni prawosławni chcąc np. wyczyścić, sklepienie nie mogli stawiać drabiny na części ormiańskiej. Dlatego, aby odrestaurować całość, konieczne było szersze porozumienie. O pomoc poroszono muzułmanów.

Władzom w Betlejem udało się już uzbierać dwa miliony dolarów. Pieniądze pozwolą na wyremontowanie dachu - Nowe drewno, które zastąpi stare, jest sprowadzane z Włoch. Mówimy tu o jakichś dwóch tysiącach metrów kwadratowych drewna - wyjaśnił kierujący pracami remontowymi palestyński inżynier Imad Nassar. Prace powinny się zakończyć we wrześniu. Jednak na czas obchodów Bożego Narodzenia zostaną one wstrzymane. Odnowienie całej bazyliki wyniesie około piętnastu milionów dolarów - pieniądze wciąż są zbierane. W przyszłości planowany jest też remont betlejemskiej starówki.

Przygotował Wojciech Cegielski.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(pkur)