Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 16.04.2014

Owsiak: Historia Misia to akcja skierowana do nas wszystkich

- Może mniej do bandytów, którzy biją dzieci, bo ci najczęściej nie mają tej świadomości bądź robią to z premedytacją, ale apelujemy do ludzi, którzy to widzą, słyszą, jako sąsiedzi czy nauczyciele i mogą zwrócić uwagę - powiedział Jurek Owsiak.
Szef WOŚP Jerzy Owsiak wraz z pracownikami Fundacji rozdawali obandażowane maskotki w centrum Warszawy. Akcja Historia Misia Nie bij mnie - kochaj mnie odbyła się 16.04.2014 w całej PolsceSzef WOŚP Jerzy Owsiak wraz z pracownikami Fundacji rozdawali obandażowane maskotki w centrum Warszawy. Akcja Historia Misia "Nie bij mnie - kochaj mnie" odbyła się 16.04.2014 w całej PolscePAP/Tomasz Gzell

Podczas pierwszej edycji w grudniu 2013 roku organizowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy akcja Historia Misia - "Nie bij mnie, kochaj mnie" objęła 10 polskich miast. Podczas drugiej ogólnopolskiej odsłony 16 kwietnia 2014 roku włączyło się do niej aż 178 miast, w których pojawiły się obandażowane pluszaki, by sprzeciwić się przemocy w stosunku do dzieci.

- Bardzo bulwersuje nas, że sprzęt kupowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, musi także ratować dzieci, które są pobite przez osoby dorosłe - mówił Jurek Owsiak w radiowej Jedynce.

Gość "Popołudnia z Jedynką" powiedział, że na symbolicznie poszkodowane pluszaki - z bandażami i plastrami, fiszką z napisem "Nie bij mnie - kochaj mnie", rozłożone w widocznych miejscach w całej Polsce - szczególną uwagę zwracają dzieci. - Mieliśmy takie sygnały, że to one otwierały szeroko oczy, widziały, że jest w nich coś nietypowego - powiedział.

Do
Do WOŚP napływają zdjęcia z działań w ramach akcji Historia Misia w całej Polsce. Na zdjęciu - pluszaki na ławeczce Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy Fot. WOŚP

Szef WOŚP zaznaczył, że pomysłodawcą akcji Historia Misia jest Orkiestra, ale zorganizować ją we własnym zakresie może każdy. Szczególny apel Jurek Owsiak wystosował do nauczycieli mówiąc, że warto organizować godziny wychowawcze, podczas których dzieci mogą kolorować pobrane ze strony historiamisia.pl czarno-białe fiszki z napisem "Nie bij mnie - kochaj mnie". Takie 45 minut jest okazją do rozmowy o przemocy fizycznej, ale także słownej wobec dzieci i jej zapobieganiu. - Trzeba reagować, pukać do drzwi, jeśli się boimy - zawiadomić policję lub niebieskie linie - podkreślił.

W radiowej Jedynce dodał, że akcja ma wywoływać także publiczną dyskusję o opieszałości sądów rodzinnych, domach dziecka i rodzinnych domach dziecka oraz reagowaniu na przemoc.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Mariusz Syta!

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz/kd)