Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabela Zabłocka 24.02.2015

Czy można uratować polski system emerytalny?

- W przyszłości sytuacja będzie dramatyczna, bo zabraknie środków na emerytury dlatego dobrym rozwiązaniem może być emerytura obywatelska – mówi w radiowej Jedynce Andrzej Sadowski z Centrum im. A. Smitha.
Andrzej SadowskiAndrzej SadowskiWojciech Kusiński PR
Posłuchaj
  • Ekonomista Andrzej Sadowski o propozycjach zmian w polskim systemie emerytalnym (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)

- System emerytalny, który miał być po wsze czasy, bardzo szybko ulega zmianie i modyfikacji, stąd zwykły obywatel nie będzie miał, i musi mieć tego świadomość, godnej i wysokiej emerytury – mówi w "Popołudniu z Jedynką" ekonomista Andrzej Sadowski. Gość Jedynki podkreśla, że stanie się tak, mimo, że będziemy dłużej pracować, bo rząd podniósł granicę wieku emerytalnego.

Ekonomista zauważa, że emerytury cały czas są redukowane decyzjami polityków i jak mówi: "taki był główny cel reformy emerytalnej z 1998 roku”

Według Sadowskiego, najuczciwsze i najlepsze dla obywateli byłoby wprowadzenie świadczenia w takiej samej wysokości dla wszystkich. Po przekroczeniu pewnego wieku, każdy dostawałby jednakową kwotę. Byłaby to emerytura obywatelska, która przysługiwałaby każdemu z racji obywatelstwa, a nie "z tytułu zaświadczeń, które obywatel w zębach musi przynosić i pokazywać od kiedy do kiedy pracował” – mówi Sadowski.

Gość Jedynki argumentuje, że każdy musi pracować, żeby przeżyć dlatego takie rozwiązanie byłoby najwłaściwsze. - Sędziowie, prokuratorzy i wojskowi dostają emeryturę bez składek emerytalnych i o taką samą zasadę chodzi dla Jana Kowalskiego, bo jeżeli coś jest dobre dla sędziego, jest dobre także dla Jana Kowalskiego – podsumowuje Sadowski.

***

Tytuł audycji: Popołudnie Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Andrzej Sadowski, ekonomista

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 15.40

iz,tj

>>>Zapis całej rozmowy