Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Filip Ciszewski 09.03.2015

Gigantyczna skala oszustw na podatku VAT

Między 30 a 45 mld zł rocznie traci budżet państwa na wyłudzeniach podatku VAT. To kwota porównywalna z rocznym budżetem Ministerstwa Obrony Narodowej.
Posłuchaj
  • Beata Łaszyn z Ministerstwa Finansów o wyłudzeniach podatku VAT (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
  • Ewa Syta sprawdzała, na czym polega wyłudzanie VAT (Popołudnie z radiową Jedynką)
Czytaj także

Do wyłudzenia na małą skalę dochodzi już w momencie, gdy nie otrzymamy paragonu w sklepie lub fachowiec wykona w domu remont bez wystawienia faktury. Najgroźniejsze są jednak przypadki wyłudzeń na dużą skalę, za którymi stoją zorganizowane grupy przestępcze. W Polsce najczęściej wykorzystywaną metodą jest oszustwo na tzw. słupa. To osoba, która za gratyfikację finansową zakłada firmę i podpisuje faktury, nie wykonując przy tym żadnych transakcji. Często przestępcy wykorzystują do tego bezrobotnych. O walce z tym procederem mówiła w radiowej Jedynce Beata Łaszyn, dyrektor Departamentu Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów.

- Rozbicie grupy wyłudzającej VAT i powstrzymanie dalszego wycieku pieniędzy już jest sukcesem - przekonywała Beata Łaszyn. W wielu przypadkach udaje się też odzyskać pieniądze, gdyż są zabezpieczane duże kwoty na poczet przyszłych zobowiązań, które ewentualnie zostaną zasądzone. Z szacunków ministerstwa wynika, że każdy miesiąc działania oszusta na rynku to średnio ok. 1,2 mln zł uszczuplenia w podatku VAT.

Łaszyn zauważyła, że firmy zajmujące się wyłudzaniem, okres swojego istnienia zawęziły do kwartału. Wcześniej to były nawet 2 lata. To wymaga szybkich działań kontrolerów. - Im szybciej firma zniknie, teoretycznie tym większa szansa ukrycia karuzeli podatkowej - powiedziała dyrektor.

Jak powiedziała, kwestia wyłudzeń VAT jest olbrzymim zagrożeniem dla każdego państwa w UE, dlatego służby różnych krajów dzielą się informacjami.

Jedną z bardziej narażonych na oszustwa jest branża paliwowa, dlatego w ubiegłym roku na granicy kontrolerzy przeprowadzili trzy duże akcje sprawdzające. Zatrzymywana była każda cysterna, a dokumenty skanowane i natychmiast analizowane z innymi danymi. W jednej z takich akcji na 100 wytypowanych podmiotów aż w 96 przypadkach okazało się, że podejrzenia były słuszne.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z radiową Jedynką

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Materiał przygotowała: Ewa Syta

Goście: Beata Łaszyn (Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów)

Data emisji: 9.03.2015

Godzina emisji: rozmowa (15.30), material (15.25)

Material został wyemitowany w audycji "Popołudnie z radiową Jedynką"

fc/ag