Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Karpa 13.06.2013

Geolodzy czekają na udane testy złoż gazu łupkowego

- Raport amerykańskiej agencji to prognoza możliwości, natomiast raport, przy którym pozostaje polska służba geologiczna, to prognoza zasobów - mówił w radiowej Jedynce dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego, prof. Jerzy Nawrocki.
Wydobycie gazu łupkowego (Stany Zjednoczone)Wydobycie gazu łupkowego (Stany Zjednoczone)Wikipedia/CC/Meredithw
Posłuchaj
  • Rozmowa z dyrektorem Państwowego Instytutu Geologicznego, prof. Jerzym Nawrockim
  • Marek Wałkuski o raporcie EIA w sprawie zasobów gazu łupkowego w Polsce (Popołudnie z radiową Jedynką)
Czytaj także

Gość „Popołudnia z radiową Jedynką” ustosunkował się tym samym do informacji zawartych w ostatnim raporcie amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration), wedle której złoża gazu łupkowego w Polsce mogą być mniejsze o jedną piątą w stosunku do tego, co sądzono w 2011 roku.

Prof. Jerzy Nawrocki stwierdził, że amerykański raport "nie wniósł nic nowego" i dodał, że na obie analizy trzeba spojrzeć detalicznie. - Nie jest prawdą, że PIG wyeliminował cały obszar lubelski. Wyeliminowaliśmy tylko jedną jego cześć, w której łupki znajdują się na głębokości poniżej 5 tys. metrów. Jeśli amerykańska agencja uznaje, że jest to wiedza ekonomiczna, to proszę bardzo. My twierdzimy, że tak nie jest - przekonuje szef PIG.
Jak zapewnił, PIG z niecierpliwością czeka na udane testy złożowe, nie tylko pod kątem samej wydajności, ale również w aspektach technicznym i technologicznym. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o poprawnie wykonane otwory, w drugim o metodykę dobraną do polskich skał.
Prof. Jerzy Nawrocki odniósł się również do podnoszonego przez pesymistów wątku związanego z niewystarczającą ilością wody koniecznej do wydobycia gazu. - Wiedza regionalna, którą posiadamy, wskazuje, że z tym elementem nie będzie problemu. Trzeba pamiętać, że zasoby wody są odnawialne. Wody wyczerpane z horyzontów wodonośnych maksymalnie w ciągu 2-3 lat powracają do tego samego stanu - argumentował gość "Popołudnia z radiową Jedynką”.
Rozmawiał Paweł Wojewódka.
"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!