Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 10.07.2013

Sprawa księdza Lemańskiego: "hierarchia nie znaczy bezduszność"

- Gdy czytam uzasadnienie dekretu odwołującego ks. Lemańskiego mam wrażenie, że takie zarzuty można postawić każdemu z nas, duchownych. To jest nie do obronienia się - uważa jezuita ks. Wacław Oszajca.
Proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, ks. Wojciech Lemański podczas obchodów 72. rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem. Jedwabne (woj. podlaskie), 10.07.2013Proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, ks. Wojciech Lemański podczas obchodów 72. rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem. Jedwabne (woj. podlaskie), 10.07.2013PAP/Artur Reszko
Galeria Posłuchaj
  • Ks. Wacław Oszajca i prof. Zbigniew Mikołejko o odwołaniu księdza Wojciecha Lemańskiego z funkcji proboszcza oraz dzisiejszej kondycji polskiego Kościoła katolickiego (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Biskupa warszawsko-praski Henryk Hoser usunął z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy ks. Wojciecha Lemańskiego. W dekrecie - udostępnionym na stronie tejże parafii - podał, że powodem jest "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Ksiądz Lemański zapowiedział, że od decyzji odwoła się do Watykanu.
- Ta cała historia to opowieść o władzy. Nieładna opowieść. Nie chcę jednak nikogo oceniać, bo z jednej strony mamy do czynienia z instytucją hierarchiczną opartą na zasadzie posłuszeństwa, a z drugiej istnieje wolność. Nie dostrzegłem natomiast, by ks. Lemański postępował niezgodnie z doktryną Kościoła - powiedział w Jedynce filozof religii prof. Zbigniew Mikołejko (PAN).

W polskim Kościele znane są przypadki karania księży za wypowiedzi bądź niezdolność podporządkowania się hierarchii. W sytuacji konieczności wyboru między wolnością a posłuszeństwem jedni reagują posłuszeństwem (ks. Adam Boniecki), inni rzucają kapłaństwo (Tadeusz Bartoś, Stanisław Obirek). - Ksiądz, który popadnie w konflikt ma właśnie te dwa wyjścia, odejść albo dać się skrzywdzić. Ksiądz Lemański idzie drogą jak najbardziej właściwą, od strony prawnej nie można mu nic zarzucić - powiedział teolog ks. Wacław Oszajca.

Jezuita dodał jednak, że zaprzepaszczono szansę na rozwiązanie konfliktu między proboszczem a biskupem. - Dobrze działo się w Kościele wtedy, gdy ludzie nie tylko ze sobą gadali, a chcieli się dogadać - powiedział odwołując się do historii. On także czyta "z wielkim pożytkiem" słowa Lemańskiego i nie znajduje w nich naruszenia doktryny, obrażania kogokolwiek, "a to, co krytykuje  - trudno się z tym nie zgodzić".

Podsumowując rozmowę prof. Mikołejko zauważył, że biskup ma prawo wydawania wyroków w sprawach doktrynalnych. - Ale nie mamy żadnego procesu odpowiednio przeprowadzonego w sprawach nieprawowierności księdza Lemańskiego. Tylko nagle arbitralny wyrok.

Czy sprawa księdza Lemańskiego odzwierciedla bardziej powszechne problemy Kościoła katolickiego w Polsce? Czy ks. Lemańskiego można przyrównać do papieża Franciszka? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)