Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 23.01.2014

Davos: Gazprom i GAP laureatami nagród wstydu

Public Eye Awards przyznawane są od 2005 roku przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przedsiębiorstwom oskarżanym o obojętność na prawa człowieka i ochronę środowiska. W tym roku nagrody przypadły rosyjskiemu koncernowi paliwowemu Gazprom i amerykańskiej firmie odzieżowej GAP.
Kumi Naidoo, szef Greenpeace International podczas rozdania Public Eye Award w DavosKumi Naidoo, szef Greenpeace International podczas rozdania Public Eye Award w DavosPAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

"Nagrody wstydu" otrzymują korporacje, których nieczyste interesy przyczyniają się do niszczenia środowiska lub łamania praw człowieka. Wyróżnienie jest wyrazem braku społecznego przyzwolenia i braku zaufania wobec takich działań. Przyznawana jest w dwóch kategoriach – nagroda publiczności (głosowanie internautów) i nagroda jury, w którym zasiadają uznane światowe autorytety i eksperci w takich dziedzinach, jak etyka, ochrona środowiska i prawa człowieka.

Gazprom i GAP liderami

W tym roku wyróżnione zostały firmy Gazprom, w kategorii „głosowanie publiczności” oraz GAP w kategorii „głosowanie jury”. Wśród „zwycięzców” w głosowaniu internautów na drugim miejscu znalazły się ex aequo firmy Syngenta, Bayer i BASF.

Gazprom to największa firma paliwowa świata. Została nominowana przez rosyjskie biuro Greenpeace i otrzymał nagrodę w związku z aresztowaniem tzw. Arktycznej Trzydziestki, działaczy tej organizacji, którzy sprzeciwiali się plądrowaniu Arktyki – jednego z ostatnich dziewiczych terenów na naszej planecie. Mimo protestów milionów ludzi na całym świecie, w grudniu 2013r. Gazprom rozpoczął tam wydobycie ropy. Naukowcy ostrzegają, że to przedsięwzięcie w ciężkich, polarnych warunkach zakończy się katastrofą ekologiczną na olbrzymią skalę. Tym bardziej, że firma ta nie spełniła podstawowych wymogów bezpieczeństwa wymaganych przy takich działaniach.

GAP, amerykański gigant odzieżowy otrzymał Public Eye Award za konsekwentne sprzeciwianie się wprowadzeniu reform w przemyśle odzieżowym. Pomimo tragicznego wypadku – zawaleniu się fabryki Rana Plaza w Bangladeszu, do którego doszło 2013 r. i w wyniku którego śmierć poniosło 1129 pracownic a setki innych odniosło rany, firma odmawia podpisania porozumienia o nazwie „Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh”, które miałoby zagwarantować choćby minimalne standardy bezpieczeństwa w fabrykach odzieżowych w tym kraju.

Chemikalia, które trują pszczoły

Syngenta, Bayer i BASF – międzynarodowe koncerny chemiczne, produkujące m.in. neonikotynoidy – pestycydy zabójcze dla pszczół, zostały „wyróżnione” przez internautów za to, że wbrew wynikom badań na temat szkodliwości tych substancji produkują je, a winę za spadki populacji pszczół przypisują pasożytom i innym chorobom. Zdarza się również, że winą obarczani są rolnicy, którzy rzekomo stosują neonikotynoidy w niewłaściwy sposób. Zarówno naukowcy jak i m.in. Komisja Europejska są zgodni co do bezpośredniego, negatywnego wpływu neonikotynoidów na pszczoły i inne owady zapylające i w związku z tym w ubiegłym roku w Unii Europejskiej wprowadzono czasowe zakazy używania kilku z nich.

W głosowaniu wzięło udział ponad 280 tys. internautów. Gazprom otrzymał 95 277 głosów, Syngenta, Bayer i BASF 59 836 a GAP 44 340.

Materiały prasowe, abo