Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 02.05.2014

Finansowanie działalności obligacjami: czy to się firmom opłaca?

Coraz więcej podmiotów próbuje finansować swoją działalność obligacjami.
Finansowanie działalności obligacjami: czy to się firmom opłaca?Glow Images/East News

Na należącym do GPW rynku Catalyst, na którym handluje się obligacjami, notowane jest już 335 serii obligacji korporacyjnych o wartości ponad 53 mld zł i 61 obligacji samorządów wartych 3,2 mld zł, choć nie wszystkie są dostępne dla inwestorów indywidualnych.
Drożej niż kredyt bankowy
Zdaniem analityka z Open Finance Michała Sadraka z emisji obligacji korzystają zwykle podmioty, które mają gorszy dostęp do kredytów bankowych. Emisja obligacji jest dla nich mniej skomplikowana od procedur kredytowych, a uzyskane w ten sposób pieniądze można wykorzystać w bardziej elastyczny sposób. Z drugiej strony, uzyskanie kapitału w drodze emisji obligacji jest często droższe od kredytu bankowego.
- Emitenci obligacji pozyskują coraz większe grono inwestorów indywidualnych. Wielu nie zadowala bowiem oferta banków, w związku z czym poszukują wyżej oprocentowanych, ale i mniej bezpiecznych od lokat instrumentów, jak obligacje korporacyjne - powiedział.
Zalety i wady inwestycji w obligacje
Zaznaczył, że zaletą inwestycji w obligacje jest dużo wyższe oprocentowanie, kwartalna wypłata odsetek, możliwość wyjścia z inwestycji i sprzedaży obligacji. - Nie można jednak nie dostrzegać zagrożeń związanych z tego typu inwestycjami. Na rynku są obligacje wielu firm, które mają problemy z płynnością i wypłacaniem odsetek. Większe ryzyko niosą inwestycje w obligacje z dwucyfrowym oprocentowaniem. Taki zarobek nie jest oferowany za darmo - ostrzegł analityk.

PAP, awi