Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 21.09.2014

Firmy są tam zwolnione z płacenia podatków. Jest jednak warunek

W Wielkopolsce są już pierwsze gminy, które rezygnują z niektórych lokalnych podatków, by w przyszłości zwiększyć dochody do swoich budżetów.
Firmy są tam zwolnione z płacenia podatków. Jest jednak warunekGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O zachętach dla przedsiębiorców mówili w radiowej Jedynce goście Porannych rozmaitości: szefowa Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie Ewa Beba, burmistrz Kościana Michał Jurga, kościańscy przedsiębiorcy: Mirosław Szulczyński i Jerzy Stachowiak /Jacek Marciniak, Polskie Radio/
Czytaj także

Od przyszłego roku podatku od nieruchomości za budynki mieszkalne nie będą płacić mieszkańcy Wrześni. Zdaniem jej władz ma to przyciągnąć do miasta nowych mieszkańców i nowych podatników.
Kilka dni temu podobną decyzję podjęły również władze Kościana, koło Poznania.
Jest jednak jedna różnica - ze zwolnienia z podatku od nieruchomości - gruntowego i od powierzchni - będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy spełnią określone warunki. Żeby nie płacić danin, firmy będą musiały zakupić mienie miasta i stworzyć tam nowe miejsca pracy.
Z tego udogodnienie będą mogli także skorzystać przedsiębiorcy, którzy zwiększą w swoich firmach zatrudnienie o przynajmniej 20 osób.

Maksymalne zwolnienie z tej opłaty samorządowcy ustalili na trzy lata.

Niższe bezrobocie
Dziś stopa bezrobocia w Kościanie wynosi 7,2 procent.
- U nas łatwiej o pracę niż w innych miejscowościach naszego województwa. Natomiast zawsze są osoby, które mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Nasza stopa bezrobocia jest niższa niż średnia województwa i w kraju – podkreśla szefowa Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie Ewa Beba. – Obecnie mamy ponad 100 ofert pracy – dodaje.

Magnes na przedsiębiorców

Burmistrz Kościana Michał Jurga mówi, że wielu przedsiębiorców wybiera tereny gminne pod inwestycje.

- Takich terenów jeszcze trochę mamy, dlatego chcielibyśmy zastosować kolejne zachęty dla przedsiębiorców, żeby tworzyli u nas miejsca pracy. Nasi przedsiębiorcy to nie są duże firmy, zatrudniają najwyżej do 150 ludzi. Stąd zachęty skierowane są właśnie do takich małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią istotę dochodowości. Przy wzroście zatrudnienia, nawet jeśli miasto będzie miało mniejsze wpływy z podatków, to jednak te osoby nowo zatrudnione, pozostawiają tu podatek PIT – wyjaśnia Jurga.

Firmy są na tak

O tym, czy ta regulacja zmobilizuje do tworzenia nowych miejsc pracy mówią kościańscy przedsiębiorcy.

- Taka uchwała bardzo mocno zmobilizowałaby nas do zatrudnia nowych osób. Obecnie stawka podatku wynosi 18 zł za metr kwadratowy, jest więc, o co się bić. Większość przedsiębiorstw ma duże kłopoty z podatkami. Właściciel firmy zawsze liczy pieniądze. Byłaby to więc jakaś pomoc i czynnik decydujący o uruchomieniu działalności – oceniają Mirosław Szulczyński i Jerzy Stachowiak.

Pieniądze zamiast na podatki pójdą na inwestycje

Podobnego zdania jest szefowa Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie.

- Może to wpłynąć na decyzję przedsiębiorców co do zatrudnienia nowych pracowników, ponieważ jest to obniżenie kosztów, które pozwoli przeznaczyć pieniądze w inwestycje – ocenia Beba.

Zanim kościańscy radni przyjęli tę uchwałę, jej projekt sprawdził jeszcze  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jacek Marciniak, awi