Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Jarosław Krawędkowski 22.12.2015

Wojciech Sobieraj: banki udźwigną podatek bankowy, ale kredyty hipoteczne staną się dla nich nieopłacalne

Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku, pytany w radiowej Trójce, czy banki udźwigną nowe obciążenia – podatek, rosnące odpisy na BFG, pomoc dla niespłacających kredytów mieszkaniowych i frankowiczów odpowiada, że banki mogą sporo udźwignąć, ale jest pytanie, czy to ma sens.
Posłuchaj
  • O skutkach rosnących obciążeń dla banków - podatku, odpisów na BFG i pomocy dla frankowiczów, mówił w radiowej Trójce Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku./Paweł Sołtys, Trójka; Marek Tejchman, Dziennik Gazeta Prawna/
Czytaj także

Przypomina, że banki spełniają specyficzną rolę w gospodarce, mają wspierać rozwój gospodarczy i dobrze by było, aby nadal tak było. Dodaje, że jak dotychczas spełniały dobrze tę rolę.

Banki jak dotychczas dobrze wspierały rozwój gospodarczy

Tymczasem, jak wylicza, wszystkie nowe obciążenia stanowią 30-40 proc. tego, co banki zarabiają.

Odpowiadając na argument postulujących zdynamizowanie roli banków w rozwoju gospodarki, odpowiada, że nie widzi żadnego zastoju w tej kwestii.

Podatek zabierze 30 proc. dochodów banków

Prezes Sobieraj odpowiadając na pytanie, czy banki „podzielą” się nowym podatkiem z klientami, podnosząc prowizje i opłaty zauważa, że ta danina zabierze bankom co najmniej 30 proc. ich dochodów.

Podatek bankowy sprawią, że kredyty hipoteczne staną się dla banków nieopłacalne

─ Nałożenie tego podatku sprawia, że w niektórych miejscach część produktów bankowych staje się nieopłacalna. I dotyczy to przede wszystkim kredytów hipotecznych i kredytów dla wielkich firm – mówi Sobieraj.

Jak dodaje, efektem może być, i to już się dzieje, podniesienie cen dla klientów korzystających z kredytów hipotecznych, gdyż zwrot na tych produktach jest tak niski, że bank musi się podzielić tymi kosztami z klientami.

Większe obciążenia oznaczają mniejsze bufory bezpieczeństwa dla banków

Bankowiec podkreśla, że nakładanie nowych obciążeń będzie prowadzić do zmniejszenia tzw. buforów finansowych banków, gwarantujących ich bezpieczeństwo. Te, jak podkreśla, oczywiście nie jest obecnie zagrożone.

Sobieraj jest przekonany, że banki nie uciekną od ponoszonych kosztów, wynikających z podatku, przez tzw. optymalizację podatkową.

─ Myślę, że rozporządzenia wykonawcze do ustawy o podatku skutecznie to uniemożliwią – mówi Sobieraj.

Polski rynek bankowy czekają duże zmiany – przejęcia są nieuniknione

Bankowiec uważa, że czekają nas spore zmiany na rynku bankowym. Przypomina, że marża na kapitale minimalnie przewyższa, albo nawet jest poniżej kosztów, pozyskania tego kapitału.

─ Stąd banki silniejsze kapitałowo, będą miały olbrzymią zachętę, do przejmowania tych słabszych i zwiększania udziałów w rynku, mówi.

To oczywiście nie oznacza, że będą to polskie banki.

Gospodarstwa domowe skorzystają, ale rynek bankowy straci

Jak jednocześnie zauważa, obniżenie kwoty wolnej od podatku i wsparcie dla rodzin może oznaczać dużą poprawę sytuacji gospodarstw domowych, spłacających szybciej kredyty.

Tyle, że jak podsumowuje, dla banków nowe obciążenia oznaczają kiepskie lata.

Paweł Sołtys i Marek Tejchman, Jarosław Krawędkowski