Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 07.11.2016

Nowelizacja ustawy o VAT daje skarbówce kilka skutecznych narzędzi

”To forma pomostu” - tak o procedowanej w Sejmie nowelizacji ustawy o VAT mówi Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego – ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.
Posłuchaj
  • Dlaczego, mimo że nowelizacja ustawy o VAT nie wprowadza nowego systemu, ale daje kilka skutecznych narzędzi skarbówce w walce z oszustwami podatkowymi, mówi w Polskim Radiu 24 Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego – ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcz
Czytaj także

I choć niektóre z zapisów projektu budzą zastrzeżenia przedsiębiorców, to według gościa Polskiego Radia 24, jest to krok w dobra stronę, by uszczelnić system podatkowy w Polsce.

Michał Kanownik  Odwrócony VAT jest protezą systemu VAT-owego. Ona zawsze uwiera. Proteza zawsze jest niewygodna, natomiast, póki co - jak z demokracją - niczego lepszego nie wymyślono.

Jak zaznacza, ta nowela pozwoli przejść do nowego systemu VAT, który da gwarancję efektywnego ściągania tego podatku oraz eliminacji oszustw podatkowych z rynku.

Nowelizacja nie wprowadza nowego systemu, ale daje kilka skutecznych narzędzi skarbówce

̶ Ten projekt nie wprowadza nowego systemu, ale zawiera kilka narzędzi, które usprawnią pobór podatków i pomaga skarbówce w windykacji i uszczelnieniu systemu – mówi gość Polskiego radia 24.

Więcej produktów objętych tzw. odwróconym VAT-em

Wśród rozwiązań, które popiera branża elektryczna i elektroniczna, jest rozszerzenie produktów objętych tzw. odwróconym VAT-em.

Jak podkreśla, to neutralne dla konsumentów rozwiązanie eliminuje przedmiot oszustwa z rynku.

Michał Kanownik  Interes Skarbu Państwa i interes uczciwego przedsiębiorcy w kwestiach VAT-u i podatków jest zbieżny. Mamy ten sam interes, aby walczyć z oszustami, bo oni niszczą uczciwą konkurencję na polskim rynku.

̶  Oszuści nie mają nie mają czym handlować, produkt po prostu znika z obrotu – mówi ekspert.

̶ Trzeba tylko żałować, że nowe rozwiązanie jest wprowadzane tak wąsko. Innym produktem są np. twarde dyski, ale ponoć Ministerstwo Finansów zwróciło się do Komisji Europejskiej o poszerzenie tego mechanizmu o te kategorię - dodaje gość PR 24.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem części przepisów, które wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.

Błażej Prośniewski, jk