Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 17.10.2018

Zamówienia publiczne: część zleceń tylko dla małych i średnich firm, rusza specjalny portal

Rząd chce poprawić dostępność projektów publicznych dla najmniejszych firm.W projekcie nowego Prawa zamówień publicznych znajdzie się zastrzeżenie pewnej puli zamówień dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw – mówiła w środę, podczas otwarcia 8. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach minister Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała też uruchomienie od czwartku miniPortalu zamówień publicznych.
Posłuchaj
  • Urząd Zamówień Publicznych uruchomił bezpłatny miniPortal do realizacji przetargów, z którego mogą korzystać zarówno zamawiający, jak i wykonawcy. W pracach nad przygotowaniem narzędzia brało też udział między innymi Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. /IAR/.
  • MiniPortal jest rozwiązaniem przejściowym, które będzie funkcjonować do czasu pełnego wcielenia w życie modelu docelowego, czyli centralnej platformy e-zamówień. Ministerstwo zakłada jej wprowadzenie w drugiej połowie przyszłego roku. /IAR/.

Kierowane przez nią Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii będzie chciało zaprezentować projekt nowego Prawa zamówień publicznych pod koniec listopada br.

Nowy projekt ustawy Prawa zamówień publicznych przewiduje pulę zamówień tylko dla sektora małych firm

„To nowe Pzp, oprócz uproszczenia, oprócz wpisania nowej roli dla Urzędu Zamówień Publicznych, oprócz chęci zrównania w postępowaniu zamawiających i przedsiębiorców, będzie miało również rewolucyjną, myślę, w skali europejskiej propozycję, która zastrzeże część zamówień tylko dla sektora MSP” - zaznaczyła Emilewicz.


„To rozwiązanie szyte na miarę, specjalnie dla państwa” - mówiła minister, zwracając się do przedsiębiorców. „Jeżeli Komisja Europejska we wszystkich swoich horyzontalnych dokumentach właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa i ich wzrost stawia na pierwszym planie, musimy to uwzględnić w naszym prawie zamówień publicznych. I chcemy to realnie zrobić” - dodała, zachęcając firmy sektora do udziału w przyszłych konsultacjach tej ustawy.

Od czwartku rusza pierwszy miniPortal zamówień publicznych

Minister odwołała się też do zaprezentowanych w środę w Warszawie założeń elektronizacji systemu zamówień publicznych (jej elementem jest uruchamiany w czwartek miniPortal dla zamawiających i wykonawców).

„To implementacja dyrektywy europejskiej w zakresie cyfryzacji zamówień, ale zrobiliśmy to nie tylko dlatego, że tak nakazuje dyrektywa, ale że tak nakazuje zdrowy rozsądek” - przekonywała minister. Jak wyjaśniała, największa obecnie pula środków po stronie administracji publicznej (w ub. roku zamówienia publiczne wypracowały 9 proc. PKB) wymaga poprawy konkurencyjności zamówień publicznych.

Zbyt mało małych firm startuje po zamówienia publiczne

„Dzisiaj w Polsce jest ona bardzo niska – to niespełna 2,5 podmiotu, który w ub. roku stawał do jednego postępowania. Biorąc pod uwagę populację podmiotów gospodarczych, a mamy ich dziś tych małych i średnich ponad 2 mln, to oznacza, że ten system nie działa. To oznacza również, że ciągle percepcja zamówień publicznych jest taka, jakby był to jakiś klub dla wybranych.

„My chcemy ten szyld ściągnąć i te drzwi szeroko otworzyć dla całego biznesu aktywnego na polskim rynku” - zapewniła Emilewicz.

IAR, PAP, jk