Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Dydliński 21.04.2020

Duże zainteresowanie pomocą z tarczy antykryzysowej. Premier podał statystyki

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do tej pory wpłynęło 1,5 miliona wniosków o wsparcie w ramach działającej od trzech tygodni tarczy antykryzysowej, czyli pakietu specustaw, które mają pomóc firmom i pracownikom przetrwać trudny czas pandemii. Z tego milion wniosków dotyczy zwolnienia ze składek ZUS.
  • Premier Mateusz Morawiecki: do tej pory złożono 1,5 miliona wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej
  • Milion wniosków dotyczy zwolnienia ze składek ZUS
  • Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała kolejne rozszerzenie tarczy, szczegóły poznamy w piątek

Szef rządu podkreślił, że wszystkie działania rządu od początku epidemii służą celom zdrowotnym, zmniejszeniu rozprzestrzeniania koronawirusa, a także zachowaniu miejsc pracy. Dlatego, jak wskazał, wprowadzono tarczę antykryzysową.

- 3 tygodnie temu weszła w życie tarcza antykryzysowa, dzisiaj chcemy zdać sprawozdanie z tego, jak ona działa. Dziś już mamy 1,5 mln wniosków. Ta pomoc jest trudna, ale i konieczna - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz i minister rodziny Marleną Maląg.

- Śmiało można powiedzieć, że te 1,5 miliona wniosków to tak jakby 1,5 miliona miejsc pracy - mówił. Mateusz Morawiecki ocenił, że "ta pomoc jest oczywiście trudna, ale ona jest konieczna".

- Jednak musimy wszystkie nasze działania równoważyć względem rynków finansowych, względem tego w jaki sposób pozycja Polski jest postrzegana na tych rynkach - zaznaczył. W tym kontekście premier wskazał, że ostatnie zmiany na rynku obligacji, "zmiany w postrzeganiu Polski i w raportach, które pojawiły się w dużych instytucjach finansowych, świadczą o tym, że Polska prowadzi działania w sposób właściwy".

- Jeden z raportów jednej z bardzo dużych instytucji zachodnich mówi o tym, że Polska na ratowanie miejsc pracy przeznaczyła jeden z najwyższych procentów PKB; jeden z największych możliwych poziomów finansowania ze wszystkich państw europejskich - podkreślił premier.

- Nasza tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy - dodał Mateusz Morawiecki.

1200_premier_TT.jpg
UniCredit chwali działania Polski. Najlepiej w regionie zadbała o utrzymanie miejsc pracy

Będzie kolejne rozszerzenie tarczy

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że do piątku rząd przedstawi propozycje kolejnych rozwiązań tarczy antykryzysowej. W planach jest m.in. wsparcie finansowe dla samorządów, uelastycznienie prawa zamówień publicznych i umożliwienie BGK dopłacania do odsetek kredytów poprzez stworzenie funduszu o wartości 270 milionów złotych.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała natomiast, że dzięki rozwiązaniom tarczy antykryzysowej poszkodowanym w związku z epidemią koronawirusa wypłacono już ponad miliard złotych.

PolskieRadio24.pl, Twitter, IAR/PAP, md