Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Adam Kaliński 23.04.2020

Kolejna odsłona tarczy antykryzysowej. Jadwiga Emilewicz ujawnia szczegóły

W Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie nowy fundusz - Fundusz Dopłat do Odsetek, który w tym roku uruchomi środki w wysokości około 270 mln zł, a w roku przyszłym będzie to około 250 mln zł - poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz.
Posłuchaj
  • O pomocy w ramach tarczy antykryzysowej i nowym fundusz dopłat do odsetek - mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. (IAR)
  • Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - o nowych rozwiązaniach, które przewidują zwiększenie wsparcia finansowego dla samorządów. (Cz.1/IAR)
  • Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - o nowych rozwiązaniach, które przewidują zwiększenie wsparcia finansowego dla samorządów. (Cz.2/IAR)
  • Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - o zmianach w prawie zamówień publicznych, które maja wesprzeć między innym sektor budowlany. (IAR)
Czytaj także

Wicepremier poinformowała, że pieniądze te mają wesprzeć firmy w spłacie zobowiązań. Chodzi o dopłaty do zaciągniętych pożyczek obrotowych i inwestycyjnych.

- Firmy będą mogły liczyć na wsparcie w spłacie odsetek. Mówimy zarówno o firmach małych i średnich, jak i o firmach dużych. Wysokość dopłaty będzie różniła się w zależności od wielkości firmy - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

firma kłopoty1200.jpg
"Wyeliminować utrudnienia". Rząd rozszerza tarczę antykryzysową dla kolejnych sektorów.
Kredytów tych będą udzielały banki, które zawrą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

Dopłaty stosowane będą do kredytów udzielanych przedsiębiorcom oraz podmiotom prowadzącym działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, którzy utracili płynność finansową, czyli zdolność do spłaty w terminie wymagalnych zobowiązań i są zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z COVID-19.


shutterstock_pieniądze 1200.jpg
Prezes BGK: dopłaty do oprocentowania kredytów już w połowie maja

Trudno oszacować koszty

Jak poinformował resort rozwoju, koszty wprowadzanych regulacji nie są możliwe do precyzyjnego oszacowania, ponieważ obecnie nie da się określić ewentualnej liczby przedsiębiorców dotkniętych utratą płynności finansowej z powodu pandemii COVID-19.

Przyjęty szacunek oparty jest na założeniu, że wartość udzielonych kredytów - z dopłatami wypłacanymi w okresie 12 miesięcy - nie przekroczy 32 miliardów złotych.

Oferta wsparcia dla samorządów

Minister poinformowała też o rozwiązaniach osłonowych dla samorządów. Przewiduje on m.in. podwojenie udziału powiatów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa od 1 kwietnia br. 

Wicepremier dodała, że w tym roku "wprowadzamy możliwości nierównowagi strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość faktycznego ubytku w dochodach podatkowych" m.in. z PIT, CIT, podatków lokalnych: nieruchomości, rolnych, leśnych.
Unia Europejska 1200 free
Wsparcie dla firm w czasie pandemii. KE zatwierdziła kolejne programy rządowe

Jadwiga Emilewicz odkreśliła, że pakiet zakłada też łagodzenie dla samorządów w tym roku reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych w związku z epidemią COVID-19.
- Samorządy rejestrują dzisiaj obniżone wpływy z podatków PIT, CIT, czy opłat lokalnych - mówiła wicepremier i podkreśliła: "chcielibyśmy pomóc po pierwsze uelastycznić budżet jednostek samorządu terytorialnego, po drugie - poprawić nieco płynność tych budżetów" 

Jak dodała, pakiet rozwiązań osłonowych dla samorządów zakłada m.in.: podwojenie udziału powiatów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa już od 1.04.2020 r.
Przewiduje się również wprowadzenie możliwości przekazywania w 2020 r. rat części oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej w terminach wcześniejszych, co ma poprawi płynność JST.
Ochrona polskich firm

Wicepremier zaprezentowała również inne rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej. Jednym z nich jest ochrona polskich firm przed wykupem przez podmioty spoza UE w momencie, w którym – ze względu na epidemię – ich wycena może być szczególnie niska.
- Wprowadzamy rozwiązania, które sprawią, że przejmowanie polskich firm będzie musiało być notyfikowane przez podmiot publiczny. W tym przypadku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Jak tłumaczyła, są to rozwiązania podobne do tych, jakie kilka tygodni temu zostały przyjęte w Niemczech.
IAR/PAP, PR24, akg