Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 25.05.2020

Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców: rozpatrzono już blisko 900 tys. wniosków. Najmniej - w Warszawie

Jak informuje szefowa resortu rodziny i pracy Marlena Maląg, powiatowe urzędy pracy pozytywnie rozpatrzyły dotąd w całej Polsce ponad 883 tys. wniosków od mikroprzedsiębiorców o pożyczki na pokrycie ich bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i przyznały na ten cel ponad 4,4 mld zł. Nadal najgorzej z wnioskami radzi sobie Warszawa - rozpatrzyła tylko 11 proc. wniosków.
Posłuchaj
  • Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg apeluje o składanie drogą elektroniczną wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. W TVP Info minister podkreśliła, że tradycyjne wnioski są dłużej rozpatrywane, co opóźnia uznanie ulg czy wypłatę pieniędzy (IAR)
Czytaj także

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej oceniła na konferencji prasowej, że większość urzędów pracy w dużych miastach szybko i sprawnie przekazuje środki z tarczy antykryzysowej na konta pracowników.

East News przedsiębiorstwo Gliwice 1200.jpg
Urszula Rusecka: Polska bardzo dobrze wywiązuje się ze wsparcia dla przedsiębiorców

Warszawa na ostatnim miejscu w rozpatrywaniu i udzielaniu wniosków o pożyczki

Jeśli chodzi o realizację pożyczek w miastach wojewódzkich to najwięcej – jak podała szefowa MRPiPS - zrealizował Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie Wielkopolskim, najmniej Urząd Pracy m.st. Warszawy. Podała, że dobrze radzą sobie także inne miasta m.in. Łódź, Szczecin, Wrocław czy Katowice.

Oprócz Warszawy, na "niechlubnej mapie realizacji zadania", jak mówiła, jest także Poznań.


Warszawa - jak zaznaczyła - nadal znajduje się na końcu zestawienia aktywności urzędów pracy. Rozpatrzono tu – jak podała - jedynie 11 proc. wniosków.

kolaz-malag-trzaskowski-pap-1200.jpg
"Jesteśmy gotowi pana wesprzeć". Maląg do Trzaskowskiego o realizacji tarczy antykryzysowej

Dlatego, jak przekazała minister, oprócz wsparcia na obsługę wniosków, resort udzieli stolicy także technologicznego poprzez rządowe służby informatyczne, które "wielokrotnie pokazywały, że umieją sobie poradzić z obsługą dużej ilości wniosków".

Wsparcie dla biznesu w trudnych czasach. Nie jedna, ale kilka tarcz ochroni firmy przed kryzysem

Maląg akcentowała, że szybka realizacja wniosków z "tarczy" to pomoc, na którą czekają firmy w całej Polsce. - To realne wsparcie finansowe, które ratuje miejsca pracy. Miasto Warszawa nie może zwlekać z niesieniem pomocy przedsiębiorcom - powiedziała.

IAR, PAP, jk