Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 10.11.2020

UOKiK walczy z zatorami płatniczymi. Podczas pandemii szczególnie dotkliwymi dla firm

O walce z zatorami płatniczymi, szczególnie tak uciążliwymi dla firm i przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa, mówił w radiowej Jedynce prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

- Walka z zatorami płatniczymi jest szczególnie ważna w czasie pandemii koronawirusa. Otrzymanie terminowo należności za dostarczone produkty czy zrealizowane usługi to często warunek przetrwania mniejszych przedsiębiorców. Dlatego nadmierne opóźnianie płatności lub jej brak jest działaniem niedopuszczalnym ze strony dużych firm - tłumaczył gość radiowej Jedynki.

Posłuchaj

04:51 justa.mp3 O walce z zatorami płatniczymi, szczególnie tak uciążliwymi dla firm i przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa, mówił w radiowej Jedynce prezes UOKiK Tomasz Chróstny./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

 

Przypomniał, że prezes UOKiK może interweniować, jeśli suma zaległych świadczeń przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł.

Dotyczy to zaległości z faktur wystawionych po 1 stycznia 2020 roku lub wcześniej, jeśli termin ich płatności stał się wymagalnym po 1 stycznia tego roku.

UOKiK prowadzi 72 postępowania dotyczące opóźnień płatniczych

- Wszczęliśmy 21 kolejnych postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą zalegać z płatnościami względem swoich kontrahentów. Łącznie prowadzimy już 72 postępowania w sprawach zatorów płatniczych - powiedział Tomasz Chróstny.

Jak tłumaczy, wytypowanie przedsiębiorców, którzy mogą zalegać z płatnościami, poprzedziła analiza, w której zidentyfikowano obszary, gdzie ryzyko powstawania opóźnień jest największe.

Urząd uwzględnia również wyniki poprzedniej analizy, zgłoszenia przesyłane przez przedsiębiorców oraz dane przekazywane Prezesowi UOKiK przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Sankcja, jaka grozi przedsiębiorcom, jest sumą jednostkowych kar za każdą należność nieuregulowaną lub zapłaconą po terminie. Pojedyncze kary obliczane są według specjalnego wzoru, a ich wysokość zależy przede wszystkim od wielkości długu i czasu opóźnienia w płatności.

Justyna Golonko, Polskie Radio, IAR, PAP, jk