Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 25.01.2012

Nasze prawo przeszkadza inwestorom

Główne przeszkody w inwestowaniu w Polsce to brak możliwości łączenia zachęt inwestycyjnych, niekonkurencyjne prawo pracy oraz niejasne przepisy podatkowe.
Nasze prawo przeszkadza inwestorom SXC

Takie są wnioski z raportu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. PAIZ zwróciła się o opinie do ponad stu zagranicznych firm już prowadzących u nas działalność. Współautor raportu Marek Szostak zauważył, że w odpowiedziach powtarza się postulat przedłużenia działania Specjalnych Stref Ekonomicznych poza rok 2020. W opinii prezesa PAIZ, rząd może w ciągu pół roku wprowadzić rozwiązania satysfakcjonujące inwestorów ze Stref.

Sławomir Majman przypomniał, że zajęło się już tym Ministerstwo Gospodarki, a kierujący resortem wicepremier Waldemar Pawlak stwierdził, że nie ma w prawie unijnym żadnych przeszkód, by strefy w Polsce działały bezterminowo.

Ekonomista Marek Zuber komentując wnioski z raportu zauważył, że w Polsce menedżerowie poświęcają 30 proc. swojego czasu pracy na walkę z biurokracją. To o 20 proc. więcej, niż gdyby pracowali w Niemczech. Jego zdaniem, to znacząca bariera, zniechęcająca do inwestowania w naszym kraju. W dyskusji przypomniano, że polskie prawo przewiduje 380 licencji i koncesji, a według jednego z rankingów oceniających łatwość inwestowania Polska zajmuje 165 miejsce - czwarte od końca. Budowa hali w Polsce trwa przeciętnie 9 miesięcy i trzeba uzyskać wcześniej 38 zezwoleń, podczas gdy w Luksemburgu taka hala powstaje w trzy tygodnie, a zezwoleń potrzeba 11. Maciej Gralewski z Business Centre Club uznał, że polskie prawo pracy jest „zbyt etatystyczne”. Protestował przeciwko mówieniu o „umowach śmieciowych”. Inni eksperci wskazywali na krępujące przedsiębiorców ograniczenia w zatrudnianiu pracowników w niedziele i święta, zwłaszcza w sektorze usług nowoczesnych. Krytykowali też obowiązujące zasady płatności za godziny nadliczbowe oraz brak indywidualnych kont czasu pracy.

IAR,ab