Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 10.02.2014

Rynki w nerwach czekają na Yellen

Ciekawa sytuacja zaczyna mieć miejsce na walutach emerging markets, które od rana zaczynają delikatnie słabnąć. Pytanie, na ile jest to zwyczajna korekta po silnym odreagowaniu z ubiegłego tygodnia, a na ile ruch ten może przyspieszyć, co w efekcie będzie sygnałem powrotu do nerwówki obserwowanej w styczniu.
To będzie nerwowy tydzień na rynkach finansowych. Wszystko zależy od Janet Yellen.To będzie nerwowy tydzień na rynkach finansowych. Wszystko zależy od Janet Yellen.Glowimages.com

Presja wzrostowa zaczyna pojawiać się także na dolarze, który wcześniej stracił po słabszych danych Departamentu Pracy USA opublikowanych w piątek po południu.

W tym tygodniu kluczowe wystąpienia Janet Yellen

Teoretycznie kluczem kalendarza na ten tydzień są zaplanowane na jutro i czwartek wystąpienia Janet Yellen w Kongresie – odpowiednio w Izbie Reprezentantów i Senacie.

Szefowa FED ma zaprezentować półroczny raport nt. polityki monetarnej o godz. 16:00. Jednak już pojawiły się spekulacje, że tekst wystąpienia mógłby zostać opublikowany nawet o godz. 14:30 – być może dlatego, aby dać Kongresmenom czas na przygotowanie pytań.

A sesja Q+A może nie być łatwa dla Janet Yellen, której niektórzy „zarzucają” nazbyt formalne i sztywne zachowanie.

Dlatego też jutro w godzinach 14:30-17:30 na rynku może być dość nerwowo. Zwłaszcza, że Yellen będzie musiała pogodzić ze sobą dwie rzeczy – deklarację, że QE3 będzie dalej ograniczany mimo ostatnich nieco słabszych danych (to jednocześnie będzie sygnał, że gospodarka może wyraźniej przyspieszyć w połowie roku) z tym, że inflacja najpewniej pozostanie dalej niska, co tym samym sugerowałoby, że FED nie będzie reagował aż do końca 2015 r.

I ta ostatnia kwestia będzie najtrudniejsza. Teoretycznie „gołębiej” Yellen powinno to przyjść łatwo, ale czy przekona rynek, a także Komisję ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, w której mocną pozycję mają Republikanie?

Marek Rogalski –  Główny analityk walutowy DM BOŚ