Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 26.06.2014

Nowy prezes GPW: człowiek na ciężkie czasy

W czwartek poznamy nowego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Faworytem jest były wiceminister skarbu państwa, Paweł Tamborski. Według ekspertów, nie będzie miał lekkiego życia – obejmie parkiet który czeka ostra walka o utrzymanie swojej pozycji.
Giełda Papierów Wartościowych.Giełda Papierów Wartościowych.GPW.pl

Były członek Rady Nadzorczej GPW Adam Ruciński z firmy BTFG uważa, że nowy prezes będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Wśród nich jest między innymi: mniejsze zainteresowanie inwestorów, mała liczba dużych debiutów giełdowych, stosunkowo niskie obroty i brak wzrostów na warszawskim rynku. Dodajmy do tego zamieszanie z OFE i obawy o wpływ tych turbulencji na rynek kapitałowy.

Minister skarbu ma swojego faworyta - Pawła Tamborskiego

Najprawdopodobniej nowym szefem stołecznego parkietu zostanie rekomendowany przez ministra skarbu państwa, dysponującego 35 proc. akcji spółki,  Paweł Tamborski.

Karpiński: oczekuję od Tamborskiego, że zbliży GPW do Wiednia

Paweł Tamborski jest uznanym ekspertem rynku kapitałowego. „Cieszę się, że osoba o tak dużym autorytecie wśród uczestników rynku zgodziła się podjąć wyzwanie, jakim jest kierowanie największą giełdą w naszej części Europy”. To słowa ministra Karpińskiego ze specjalnego komunikatu opublikowanego na początku czerwca.

Paweł Tamborski był podsekretarzem stanu w ministerstwie skarbu państwa od 23 stycznia 2012 roku. Do jego kompetencji należało między innymi nadzorowanie rynku kapitałowego w Polsce.

Obecny prezes, Adam Maciejewski jest trzecim po Wiesławie Rozłuckim i Ludwiku Sobolewskim szefem warszawskiego parkietu. Swoją funkcję sprawuje od grudnia 2012 roku. Obecnie na giełdzie przy ulicy Książęcej notowanych jest ponad 450 spółek.

Adam Maciejewski: po 23 latach GPW nie jest jeszcze centrum kapitałowym

Pierwsza sesja na GPW odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Wzięło w niej udział 7 domów maklerskich, notowano akcje 5 spółek. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł 1990 złotych.

IAR, jk