Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 25.07.2014

Paweł Tamborski prezesem GPW. Jakie wyzwania stoją przed nowym szefem parkietu?

Zakończyło się zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych. To oznacza, że Paweł Tamborski zastąpił Adama Maciejewskiego na stanowisku prezesa warszawskiej giełdy.
Posłuchaj
  • Paweł Tamborski, nowy prezes GPW: potrzebujemy miesiąc na przedstawienie planu
  • Paweł Tamborski, nowy szef warszawskiego parkietu zapowiada szybkie przystąpienie do pracy (IAR)
  • Ustępujący prezes warszawskiej giełdy, Adam Maciejewski: Pawła Tamborskiego czekają cztery bardzo trudne lata (IAR)
  • Wieloletni prezes giełd, Wiesław Rozłucki uważa, że nowy prezes zacznie pracę od przeglądu sytuacji (IAR)
  • Paweł Tamborski oficjalnie prezesem GPW - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
Czytaj także

Nowy prezes GPW pytany przez dziennikarzy, czy giełda wymaga zmian, odpowiedział: "Sytuacja giełdy jest dobra, poprzedni zarząd dał dobrą, mocną zmianę. Będę proponował nowe instrumenty i zachęty dla inwestorów i emitentów, ale o szczegółach poinformuję za kilka tygodni".
Z kolei pytany o rozmowy GPW z giełdą w Wiedniu na temat połączenia obu podmiotów Tamborski odpowiedział: "Sprawa Wiednia jest jednym z najważniejszych priorytetów. Chciałbym, żeby decyzje w tej sprawie zapadły możliwie szybko".

Co czeka nowego prezesa?

Ustępujący prezes warszawskiej giełdy, Adam Maciejewski zastrzega, że Pawła Tamborskiego czekają cztery bardzo trudne lata. Jego zdaniem kwestią czasu jest pojawienie się silnej konkurencji dla GPW. Adam Maciejewski uważa, że trzeba dokończyć przygotowanie giełdy do rywalizacji o inwestorów.
Wieloletni prezes giełd, Wiesław Rozłucki uważa, że nowy prezes zacznie pracę od przeglądu sytuacji. Przez najbliższe tygodnie Paweł Tamborski będzie zapoznawał się z sytuacją Giełdy. Zdaniem pierwszego prezesa GPW, rada nadzorcza spółki w ciągu miesiąca będzie domagała się celów i planów zarządu na najbliższą kadencję.

Wcześniej akcjonariusze udzielili absolutorium Radzie Giełdy oraz zarządowi. Chodzi o ocenę działalności spółki w 2013 roku. Po południu nowy prezes ma zaprezentować radzie nadzorczej spółki kandydatury członków zarządu GPW. Akcjonariusze zdecydowali też, że w kolejnej kadencji Rada Giełdy będzie liczyła 7 osób. Akcjonariusze zdecydowali o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które uzupełni skład Rady Giełdy.

Walne Zgromadzenie akcjonariuszy spółki Giełda Papierów Wartościowych zostało przerwane 26 czerwca, kiedy powołało Pawła Tamborskiego na nowego prezesa warszawskiego parkietu.

Tamborski, chociaż został wybrany prezesem GPW, nie mógł zacząć pełnić swojej funkcji. Musiał najpierw uzyskać akceptację Komisji Nadzoru Finansowego, co nastąpiło w czwartek.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński poinformował w czwartek, że Tamborski obejmie funkcję wraz z piątkowym zatwierdzeniem sprawozdania finansowego GPW przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Tamborski nowym prezesem GPW. Jakie wyzwania przed warszawskim parkietem? >>>

Nowy szef warszawskiego parkietu był podsekretarzem stanu w ministerstwie skarbu państwa od 23 stycznia 2012 roku. Do jego kompetencji należało między innymi nadzorowanie rynku kapitałowego w Polsce. Z wykształcenia jest ekonomistą.

Tamborski od lat jest związany z rynkiem kapitałowym. Od listopada 2010 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company. W latach 2008 - 2010 pracował jako dyrektor zarządzający w Unicredit CAIB Securities w Londynie. W latach 1999 - 2007 pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego odpowiedzialnego za bankowość inwestycyjną w Unicredit CA IB Poland. W latach 1994 - 1999 był zatrudniony w CA IB Securities. W 1993 - 1994 pracował w Centralnym Biurze Maklerskim WBK na stanowiskach szefa transakcji giełdowych, oraz zastępcy dyrektora. W latach 1991 - 1993 był maklerem w Domu Maklerskim Banku Staropolskiego.
Maciejewski chciał pozostać na stanowisku
Dotychczasowy prezes GPW Adam Maciejewski wcześniej deklarował chęć dalszego sprawowania swojej funkcji. Na GPW pracował od 1994 r. Od czerwca 2006 r. był członkiem zarządu giełdy, odpowiedzialnym m.in. za rynek instrumentów pochodnych i strukturyzowanych, systemy transakcyjne, technologię, organizację obrotu i produkty informacyjne.

Odchodzący prezes GPW o swojej kadencji: Krótka, ale bardzo udana

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
IAR/PAP, awi