Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 31.05.2016

Na giełdach w Europie małe zmiany

Zachodnie giełdy notują małe zmiany indeksów, i w dół, i do góry. Na rynkach ocenia się deklarowane przez Fed zamiary podwyższenia stóp procentowych, co świadczy o tym, że światowa gospodarka jest na tyle mocna, iż "zniesie" podwyżkę kosztów pożyczania za Oceanem. Mocne wzrosty zanotowała giełda w Chinach. Drożeje złoto - wskazują maklerzy.

W piątek prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżki stóp procentowych w USA w nadchodzących miesiącach mogą być właściwe biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację gospodarczą.

W piątek podano w USA w drugim wyliczeniu, że Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście 0,5 proc.

W poniedziałek z kolei prezes Fed z St. Louis James Bullard podczas konferencji Bank of Korea International Conference 2016 ocenił, że globalne rynki wydają się być "dobrze przygotowane" na podwyżkę latem stóp procentowych w USA przez Fed, ale nie sprecyzował daty, kiedy taki ruch Fed może nastąpić.

Część rynku spodziewa się, że do podwyżki stóp procentowych dojdzie już podczas czerwcowego posiedzenia Fed.

Fed podwyższył ostatnio stopy procentowe w grudniu 2015 r. - była to pierwsza ich podwyżka od niemal 10 lat.

"Fed i tak podwyższy stopy procentowe"

"Czy podwyżka będzie w czerwcu, czy w lipcu, to Fed i tak podwyższy stopy procentowe" - mówi Kazuaki Oh'E, ekonomista CIBC World Markets Japan Inc. w Tokio. "Gospodarka nie jest w złej kondycji" - dodaje.

"Mocno" zakończyła wtorek giełda w Szanghaju - wskaźnik SCI zwyżkował na zakończenie sesji o 3,34 proc.

Drożeje złoto - po raz pierwszy od 10 dni i przerywa najdłuższą "spadkową" serię od ponad roku. Kruszec jest wyceniany w dostawach natychmiastowych na NYMEX po 1.214,63 USD za uncję, po wzroście notowań o 0,8 proc.

W poniedziałek ceny złota spadły do 1.199,80 USD za uncję, najniższego poziomu śródsesyjnego od 17 lutego. W maju złoto staniało o 6,2 proc. i jest to największy miesięczny spadek od listopada 2015 r.

Mieszane dane z gospodarki Niemiec i Japonii

Tymczasem we wtorek napłynęły mieszane dane z gospodarki Niemiec i Japonii.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w kwietniu spadła o 0,9 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 1,4 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu mdm o 0,9 proc.

W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 proc. - podali statystycy. W III sprzedaż wzrosła o 0,6 proc. W IV oczekiwano wzrostu rdr o 1,7 proc.

W Japonii zaś stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła bez zmian 3,2 proc., jak się tego spodziewano.

PAP, awi